Кога ще си получа биткойните закупени от битомата?

Започната от Биткойн.БГ, Април 20, 2022, 04:09:22 PM

« назад - напред »

Биткойн.БГ

Откривам нарочна тема по този въпрос. Изглежда има много хора, които използват Биткойн, като валута или като метод за плащане, без да знаят що е това нещо потвърждение в блокверигата на Биткойн мрежата. Дори нямат представа, как от независим източник да проверят дали даден превод е направен по даден биткойн адрес!

===

Битоматът в Интерпред е в работен режим от 2014 г. насам. Всеки път, когато има натоварване на блокверигата на Биткойн има едни и същи въпроси:

ВЪПРОС №1: Кога ще си получа биткойните закупени от битомата?

Кратък отговор:
Биткойните ги получавате веднага на Биткойн адреса щом приключите с покупката пред Биткойн автомата, тоест на секундата!

По-дълъг отговор:
Биткойн преводът се излъчва в Биткойн мрежата и веднага влиза в съвкупната оперативна памет (Memory Pool) на Биткойн мрежата. Всеки възел в тази мрежа, в момента има над 10 000 такива възли, включва този превод в своята база данни. Това означава, че всеки от тези възли е проверил достоверността на електронния подпис на излъчения в мрежата превод. Затова може да видите този превод във всеки блок експлолър непосредствено след покупката и той ще бъде със статут на непотвърден. Дори при внезапно спиране на Интернет връзката или токови удари в момента на покупката нищо не може да се изгуби. Информацията за клиентския биткойн адрес и за всяка една от подадените банкноти се съхранява, както във флаш паметта на машината така и в отдалечения сървър.

От независими източници можете да наблюдавате състоянието на блокверигата и да проследите движенията по всеки един биткойн адрес или подробности за всеки един биткойн превод - време на излъчване в мрежата, брой потвърждения, платени такси, изходни или входни адреси на превода и др. В полето за търсене въвеждате биткойн адрес или референция на биткойн превод и натискате бутона за търсене. Някои по-известни и по-често използвани търсачки за блокверигата (блок-експлоръри):

https://mempool.space
https://blockstream.info
https://oxt.me
https://explorer.btc21.org
https://www.blockchain.com/explorer?view=btc
https://coin.cz

ЗАПОМНЕТЕ: Ако получен биткойн превод излиза във вашия биткойн портфейл с червена или сива вместо със зелена точка, като "непотвърден", с нула потвърждения, "предстоящ" или "незавършен" това не означава, че преводът не е "минал" или не е "качен"... Означава, че трябва да сте с повишено внимание и да имате едно на ум ако преводът е от лице, на което нямате доверие, защото само включването на даден превод в блокверигата го прави неотменяем! Дори ако най-големият злодей на света направи биткойн превод по ваш биткойн адрес и този превод има повече от 6 (шест) потвърждения в блокверигата, може да сте напълно уверени, че никой не може да отнеме (сторнира) получените биткойни без ваше съгласие! След шестото потвърждение вероятността от пренареждане (ре-организация) на блокверигата, която да засегне въпросния превод, граничи с нула.

Ако след проверката от независим източник установите, че преводът е излъчен в Биткойн мрежата, но липсва във вашия портфейл това означава, че използвате попечителски портфейл. Всъщност използвате биткойн сметка чрез онлайн "банкиране", а не биткойн портфейл. Някое трето лице държи вашите биткойни. В такъв случай това лице чака определен брой потвърждения в блокверигата за да завери вашата Биткойн сметка при себе си. Разбира се, Биткойн може да се ползва и като декретните валути по сметки в банките, но Биткойн е създаден да може да се ползва и притежава без посредници. Възползвайте се от това най-голямо предимство на първите цифрови пари в човешката история! Използвайте пълноценни (непопечителски) Биткойн портфейли!


Кога този превод ще бъде включен в Биткойн блок от някой миньор и стане част от блокверигата е отделен въпрос и зависи от много фактори основните от които са трудност на мрежата, колко изчислителна мощ са решили да вложат миньорските пулове и каква такса е платена за превода. Единственото, което зависи от нас е, каква такса ще платим. Защо сме решили да плащаме такава такса, а не по-висока също е отделен въпрос, на който ни се струва имаме добър отговор. По-важно за ползвателите на битомата е друго!

Подчертали сме в страницата на битомата, че силно препоръчваме да ползвате свой собствен адрес в пълноценни (непопечителски) Биткойн портфейли. Не сме го написали само за да се намираме на работа... Само така зависите изцяло от собствените си решения и от никой друг. Примерно, получавате нашия превод на адрес във вашия портфейл. Ако поради някаква причина бързате и искате по-бързо да получите потвърждение в блокверигата, просто нареждате превод от вашия портфейл с по-висока такса за превод по ваше желание! Без значение е дали вторият превод ще е по друг ваш биткойн адрес или по адрес на трето лице, към което искате да извършите спешно плащане. Единственото важно е вашият превод да харчи изцяло или частично биткойните получени, но все още невключени в блокверигата, от нашия превод. Може да се наложи да промените настрайките на вашия портфейл за желания от вас брой потвърждения за входящи преводи. Тази техника се нарича "дете-плаща-за-родител" (CPFP: child-pays-for-parent) - потърсете в Гугъл! Миньорите са принудени да включат и нашия превод към вас в блокверигата ако желаят да приберат по-високата такса от вашия превод. Ето от тук може да следите статистика за състоянието на блокверигата:

https://bitcoin.clarkmoody.com/dashboard/

Обърнете внимание на разделите:

Mempool
Predicted Next Block
Transaction Fees
Fee Estimates

ВЪПРОС №2: Кога трябва да започна да се притеснявам, че все още няма потвърждение в блокверигата на биткойн превода?

Кратък отговор:
Никога!

По-дълъг отговор:
Досега не е имало случай някой да е закупил биткойни от Биткойн автомата в Интерпред и да не е получил закупените биткойни на посочения адрес. Въпросът не е дали, а след колко време ще се получи първото потвърждение в блокверигата? Правили сме опити с минимално допустимата такса и сме получавали първото потвърждение чак след 2 седмици дори и в най-голямото натоварване през 2017 година, когато се спамеше блокверигата и се водеше война от страна на миньорите налагащи вилицата би-кеш.

Правили сме опити с такси и под минимално допустимата граница - под 1 сатоши за байт. Обикновено ако до 3 седмици не се получи потвърждение постепенно този превод отпада от оперативната памет на повечето възли в мрежата. Тогава просто трябва да се излъчи, като нов превод в мрежата ако дотогава не е използвана функцията "заместване чрез нова такса" (RBF: replace-by-fee), каквато повечето нови портфейли имат вградена по подразбиране.

Не забравяйте също така и какъв формат биткойн адрес ползвате? При равни други условия класическият биткойн формат започващ с 1 заема повече място в блокверигата и съответно изисква по-голяма такса при равни други условия. Използвайте по-новите формати започващи с 3 и bc1. Те щадят повече блокверигата!

---

Ние няма как да угодим едновременно и на тези, които спешно превеждат биткойни по борси за да захранят марджин сметки за спекулативна търговия и за тях срокът за включване на превода в блокверигата е изключително важен и на тези, които всеки месец си правят вноската по фонд "биткойн пенсия". За последните е важно, колко сатошита ще получат за дадените левчета и никак не е важно дали превода ще бъде включен в блокверигата за час, ден или седмица!

http://forum.bitcoin.bg/index.php/topic,244.0.html
http://forum.bitcoin.bg/index.php/topic,278.0.html