Един призрак броди из Европа — призракът на [нова класа]. Всички сили на стара Европа са се съюзили за свещена хайка срещу тоя призрак: папата и царят, Метерних и Гизо, френските радикали и германските полицаи.
...
Историята на всички досегашни общества е история на класови борби. Свободен и роб, патриций и плебей, барон и крепостен селянин, цехов майстор и калфа, накъсо – потисник и потиснат, са стоели в постоянна противоположност един спрямо друг, водили са непрекъсната, ту скрита, ту открита борба – борба, която всеки път е свършвала с революционно преустройство на цялото общество или с обща гибел на борещите се класи.
Познайте от кой манифест е горният текст?
Класите са общности от хора заемащи различно място при производството на материални блага и услуги необходими за просто или разширено възпроизводство на самото общество. Господстваща е онази класа, която притежава средствата за производство. Тя се опитва да налага своята ценностна система на останалите класи и определя своята ценностна система за универсална и дадена от Бога! Така е било и при робовладелското общество, така е било и при феодализма, така е и сега при капитализма.
Сега наблюдаваме, как една нова класа започва да осъзнава своята сила и да търси промяна в културните парадигми. Културата е онова оръдие, с което господстващата класа се опитва да представи своята ценностна система, като универсална. Новата класа се състои от индивиди, които изнасят сказки пред препълнени зали и често са облечени в скъсани дънки и мърляви тениски. Това е опит да се разчупи културният шаблон на досега господстващата буржоазна класа. Отношението на буржоазията към представителите на новата класа през 21-ви век е също толкова престорено гнусливо, каквото е било отношението на потомствената аристокрация към буржоата-новобогаташи през 19-ти век.
Тази нова класа постепенно създава и овладява новите средства за производство - роботите и изкуственият интелект. Когато тази нова класа овладее изцяло властовата пирамида във водещите държави, тогава производителността на труда ще стане невероятна за нашите настоящи представи. Вместо да има два почивни дни в седмицата ще има само два работни дни в седмицата!
Още не съм успял да измисля име за тази нова класа. Ако измислите име и го наложите ще влезете в историята, както при наименованието на предната нова класа - буржоазията.
The bourgeoisie is a polysemous French term that can mean: originally and generally, "those who live in the borough", that is to say, the people of the city (including merchants and craftsmen), as opposed to those of rural areas; in this sense,
Наименованието е дошло от мястото на местообитание - "тези, които живеят в градовете"...
Може би наименованието на зараждащата се нова класа ще дойде също от мястото на местообитание - "тези, които живеят в цифровия свят"...