Ще се опитам да събера повече информация по въпроса, но иначе това, което ми каза служителката е че SEPA не е някакъв специален протокол за изпращане на пари, а че разходите по изпращане/получаване са споделени за двете страни.
SEPA преводите не са специален протокол, но за тях се използва отделна междубанкова платежна система. Нарича се Tiger 2. Банките в България я използват от години, но само за себе си... Клиентите по най-безмилостен начин се таксват като за SWIFT преводи.
България е страна по СЕПА споразумението. Последният допустим срок за отлагане на въвеждането на този ангажимент приет от Българската държава бе Октомври 2016 година. Срокът си отмина, но тъмнината е непрогледна. Нито пък има някой наказан или глобен, че саботира изпълнението на междудържавен договор.
СЕПА не е само различна платежна система. СЕПА означава, че преводите са с вальор същият ден и таксите са като за вътрешни преводи. Таксите не са споделени! Това е лъжа. При СЕПА преводите такси за получателя няма. Но вместо да ви вземат 3 лева са превод с вальор същият ден банките ще ви вземат 40 лева за еднодневен вальор или 60 лева за вальор същия ден. Това е СЕПА-та по български... Тъкмо затова в тарифите на българските банки никъде няма да срещнете, че предлагат СЕПА преводи, защото истината е, че не предлагат!
Обикновеният отговор на въпроса "защо така" получава отговора "така ще е докато не се присъединим към еврозоната"... Ако сте по-осведомен ще питате "държави като Чехия, Дания, Швеция, Норвегия, Унгария, Щвейцария, Великобритания, Полша също не са в еврозоната, но банките им предлагат СЕПА преводи"... Сед този въпрос в най-добрия случай започва едно суетене и обаждане по телефоните и все не може да се намери точният човек в банката да ви даде отговор...
Така че, пожелавам ви да имате по-голям успех от мен при задаването на въпроси!