Не е особено трудно един финансист да възприеме идеята за мислоформата... все пак Бог е създал първо Адам и Ева а чак после е създал долара...
Трудното става когато се опиташ да обясниш на финансиста ,че парите не трябва да съхраняват стойност! Тогава става страшно... директно те слагат на кладата 
Спокойно, никой не те възприема като Джордано Бруно.
При това причудливо твърдение, най-много да те възриемат като човек, който няма и 5 лева в джоба си и затова много му се иска всички останали, дори и хората с пари, да се чувстват като него. Или пък още по-зле, като някой който се е ушил в заеми, защото много разчита на инфлацията да му ги изплати.
Американците имат добра практика. Ако седнеш срещу тях и започнеш да им философстваш на тема пари след 15-тата секунда ще ти зададат въпроса "Щом толкова разбираш от пари, къде ти е милиона"? Така че, ако искаш някой да възриема насериозно твърдението, че парите нямат стойност и ти много добре разбираш универсалната стойност на нещата, вземи направи някой друг милион па чак тогава философствай на тема пари!
Според архаичните учебници цената на парите се формира от тяхното търсене. Но защо парите трябва да са дефицитна стока се питам аз?
Ако беше чел "архаичните" учебници щеше да знаеш, че парите не са стока. И тогава нямаше да се питаш, защо са дефицитна стока.
Защо 21 милиона?
21 000 000 х 100 000 000.Толкова са били парите в обръщение през 2008-а година в целия свят измерени в долари. 1 сатоши приблизително се е равнявало на 2 цента. Разбира се, има и други предположения. Когато големият лош астероид удари Земята ще има място в Ноевия ковчег само за 21 милиона от населението на планетата. Познай, колко ще струва един билет за вход и в каква валута ще се плаща?

Дефлационна спирала... да или не?.
Остана ли още нещо неясно? След всичко, което написах за инфлацията и дефлацията, ако е останало още нещо неразбираемо, погледни на дефлационната спирала просто като на една мислоформа!

Работи ли се по валутата която ще е 1:1 ?
Да, работи се. И по още други 1000 неща се работи.
И в контекста на последните постове: Има ли статистика на цената за добив на 1БТЦ при средни цени за киловат час в USD ? Би било интересно да се види графиката...
Всеки миньорски пул дава такава статитика, но няма такова животно като средни цени за киловат час в USD. Никой не е в състояние да ти даде средните цени в USD на доматите или краставиците за целия свят, нито пък средната цена на пицата. Минорските пулове договарят цени на едро за електроенергията която ползват, а тя пък има различна себестойност.