В съвършеният вариант цената на парите е равенството между вложената енергия и покупателната й способност, в което уравнение вложената енергия/труд е себестойност а покупателната способност се определя на пазарен/спекулативен принцип.
Откъде ти хрумна тоя "съвършен" миш-маш?
Вложената енергия се измерва в джаули и килоджаули. Колко е "покупателната способност" на вложени в производство 1000 джаула? И как покупателната способност на 1000 джаула се определя на "пазарен/спекулативен" принцип?
Ако:
1 компютър = 1000 лева
1. Колко е "покупателната способност" на вложената енергия при производството на 1 компютър? Как пазарът ще определи тази покупателна способност?
2. Колко е "покупателната способност" на вложената енергия при производството на 1000 лева - хартия, мастило, печатница? Как пазарът ще определи тази покупателна способност?
От даденото от теб "определение" следва, че енергията за производството на 1 компютър е равна на енергията за производството /напечатването/ на 1000 лева? Очевидно несъстоятелно твърдение!
Цената не е равенство. Цената е мярка, с която се мери стойността! Имаш стандарт за мерене на дължина - метъра. Имаш стандарт за мерене на теглото - килограма. Имаш стандарт за мерене на стойността - лева.
Ако мериш цената на едни пари в други пари това се нарича курс. Ако искаш 1000 долара трябва да дадеш 1800 лева.
Ако мериш цената на парите в същите пари това се нарича лихва. Цената на 1000 лева в момента е 1000 лева. Цената на 1000 лева след 1 месец е 1001 лева. Ако искаш да получиш 1001 лева след 1 месец трябва да дадеш 1000 лева сега. Няма нищо сложно.
Сложността идва оттам, че някои хора се напъват да ни докажат, че уж по-добре било за икономиката ако понякога метъра е 99 см, а понякога 101 см... Добре де, ама ние ясно виждме целта. А тя е, че когато тези хора купуват искат 1 метър да е 101 см, а когато продават искат 1 метър да е 99 см... Няма как да се съгласим с това. За съжаление доста голяма част от населението вече е с промити мозъци.
След като учебниците са архаични за цената на парите защо трябва да са автентични за дефиницията им?
Не бих казал, че твоето определение може да бъде конкуренция на определението в "архаичните учебници"
