Благодаря за отговорите на предните въпроси, макар и някои отговори да си противоречат сами по себе си.
Например ако Биткойн е златото за цифровия свят и може да стане 5 пъти по скъпо след време или да изчезне напълно, то това не се отнася за физическото злато в реалния свят нали,....
Няма противоречие. Това е основно положение в класическата философия известно като влияние между основа и надстройка. Основата е определяща и може да съществува без надстройката. Надстройката не може да съществува без основата, но веднъж създадена има влияние върху основата. Действителният свят е основата създадена преди появата на човека, а цифровия свят е надстройката създадена от човека. Така както златото, среброто, платината и някои други са благородни метали така биткойн и другите цифрови валути са благородни числа. Отделният човек им придава стойност над присъщата, защото другите хора им придават стойност!
Всъщност можем ли да се доверим на нещо което има анонимен създател и никой не знае кой е той?
Не е необходимо да знаем името на този, който е създал нещо за да ползваме това нещо ако то ни върши работа. Не знаем, кой е измислил колелото, но го използваме. Не знаем, кой е измислил топлата вода, но я ползваме. Създателят на златото също е анонимен, но хората го използват за пари от 5000 години насам.

Нямах предвид от коя БГ Банка да си купим Биткойн
, а коя Биткойн борса предлага покупка на Биткойни, с БГ Дебитна карта или Банков Sepa Трансфер? До Колкото знаем Coinbase е най предпочитаната за Америка, за Европа може ли да се каже че това е Safello и какво мислите вие по въпроса?
Заплащането с кредитни карти се избягва при продажбата на биткойни. Причината е, че заплащанията с кредитни карти могат да бъдат сторнирани /chargeback/, докато преводите в биткойни са неотменяеми. Измамниците доста често купуват биткойни с кредитни карти или през пейпал, получават биткойните и след това обявяват, че превода през пейпал е недействителен защото не са получили това за което са платили или, че кредитната им карта е била открадната.
Най-използваните биткойн борси в Европа са:
https://www.kraken.com/https://www.bitstamp.net/Кракен е по-ликвидна в търговията биткойн срещу евро, а Битстамп е по-ликвидна в търговията биткойн срещу долари. Битстамп приема покупка на биткойни чрез кредитни карти от някои държави... Споменатите от вас борси също са добри, но която и да изберете винаги спазвайте едно просто правило. Никога не съхранявайте големи суми по сметка в борсата. Превеждайте левове, евро или долари. Веднага купувайте биткойни и веднага изтегляйте биткойните по собствен биткойн адрес. Собствен биткойн адрес означава адрес, на който само вие притежавате частния ключ и никой друг!
По принцип за да купим Биткони и да ги държим, трябва ли да имаме “портфейл“, като най сигурно средство?
Какво мислите за Trezor като по сигурно място за нашите ключове?
С различните видове биткойн портфейли може да се запознаете от тук:
https://bitcoin.org/bg/choose-your-walletЩом споменавате трезор може би имате предвид хардуерни биткойн портфейли? Такива са:
https://www.bitcointrezor.com/https://choosecase.com/https://www.keepkey.com/https://www.ledgerwallet.com/http://www.bitlox.com/и др.
Биткойн България е дистрибутор на Леджър, но това не означава, че е най-добрия или най-сигурен избор. За да препоръчам някой трябва аз да съм производител на микроконтролера, който се използва във всеки един хардуерен портфейл. За сега, не мога да нося тази отговорност.
Хората които нямат доверие на производителите на микрочиповете използват хартия за носител. Но там има други тънкости свързани със сигурността на сваления код и поверката на PGP подписа, на компютъра дали няма вируси или наличие на неописано запаметяващо устройство на принтера, на който се разпечатват частните ключове....
https://www.bitaddress.org/Като посетите горната страница движете мишката навсякъде по екрана докато не се набере необходимото количество ентропия /случайност/ в компютъра!
И накрая с няколко думи, отговорите коитом търсим са, как да запазим покупвателната си сила, кое е за предпочитане :
Bitcoin
Bitgold
или физическо злато в нашите ръце .
Когато става въпрос за пари следвайте стария изпитан принцип: уважение всекиму, доверие никому. Тоест, всичко трябва да е във вашите ръце - физическо инвестиционно злато и сребро и само вие да знаете частния ключ на биткойн адреса с вашите биткойни.
Всичко останало не са пари /вкл. и битголд/, а дълг представян като пари. Така например, когато си внесете парите в банката вие вече пари нямате. Имате задължение на банката към вас. Накратко, закупили сте банкова облигация гарантирана до известна сума от държавата с всичките условности на тази гаранция. Пълна пародия е факта, че длъжникът глобява своя кредитор за това, че поддържа списък със своите задължения. Такава се явява таксата "поддръжка на сметка", която всяка банка начислява на своите кредитори затова, че трябва да води отчет колко пари им дължи... Освен това, когато изплаща дълга си им начислява такса "теглене на каса" или "такса превод"...
Относно битоматите, не можем да се наредим с куфарчето и да си купим Биткоини за10.000 евро
.
Мисля че най лесния начин е превод по банков път за по големи суми.
Първо, за да носите сумата от 10000 евро ще ви е необходимо куфарче само ако банкнотите са от най-дребната деноминация от по 5 или 10 евро. Второ, има хора, които са си купували биткойни за такива суми от битомата. Еднократно разрешената сума е 4000 лева, но нищо не пречи това да се направи в няколко поредни дни.
Ако имате 40 банкноти от по 100 лева и ви трябват средно по 5 секунди да подадете банкнотата в приемното устройство, това ще ви отнеме 3 минути и 20 секунди. А сега сметнете, колко време ще ви трябва за да направите банков превод? Колко време ще ви трябва за попълване на декларация ако превода е за по-голяма сума? Колко са банковите такси? Колко време ще ви трябва да сканирате и изпратите в борсата личните си данни от лични карти, паспорти или банкови извлеччения? А някои борси изискват тези документи да са легализирани и/или преведени от заклети преводачи!
Пак ще повторя!
Не се хръляйте с големи суми още от самото начало независимо, с колко пари разполагате. Купете си малка сума биткойни! Свикнете да боравите с парите си сами и да ги обезопасявате. Помислете, как и къде да съхранявате посявката с 24-те или 12-те думи служещи за съдаване на основния биткойн адрес /йерархичен детерминантен биткойн адрес/ в хардуерния портфейл. Направете симулация още преди да сте купили някакви биткойни - как да възстановявате от посявката биткойните ако сте загубили устройството или сте забравили ПИН-а, или производителят е фалирал и изчезнал. Тогава действително ще разберете, какво ви е необходимо.