Светкавична мрежа и вътрешно изкупуване на биткойни.

Започната от AlximikA, Април 05, 2018, 06:04:23 PM

« назад - напред »

Биткойн.БГ

Не ми отговори на въпроса!

Защо ако си купувач ще предпочетеш да изхарчиш биткойните си и да запазиш левовете си? И защо ако си продавач ще предпочетеш да получиш биткойни вместо левове?

AlximikA

Цитат на: BitcoinBG - Май 05, 2018, 05:11:13 PM
Обясни защо?
1. Защото съм ентусиаст и защото вярвам, че все някой трябва да завърти колелото на потреблението.
2. Защото съм прагматик и знам, че биткойните ще надживеят левовете. Отделно, ако успея да ги задържа достатъчно дълго време ще спечеля от повишената им покупателна способност.   

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Май 05, 2018, 05:23:25 PM
1. Защото съм ентусиаст и защото вярвам, че все някой трябва да завърти колелото на потреблението.

Бизнесът няма нищо общо с ентусиазма. Разбира се, ентусиазма помага в началото, но само дотолкова. Ентусиазмът бързо се изпарява ако бизнес начинанието няма икономическа логика.

Колелото на потреблението с теб или без теб си се върти с бесни обороти!  Биткойн няма да завърти това потребление по-бързо, а ще го направи с автоматична саморегулация.

AlximikA

Не разбирам какво се опитваш да ми кажеш! Смяташ ,че светкавичната мрежа по модела в който я предлагам не е икономически целесъобразна ?

Визирах колелото на потреблението с биткойни.

Първите клиенти на тази система ще са онези на които им се налага да плащат налог на банковата система за да обърнат биткойните си в "кафе"! Аз познавам много хора които са принудени да използват посредничеството на хартиените пари за да се нахранят...

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Май 05, 2018, 06:05:35 PM
Не разбирам какво се опитваш да ми кажеш!

Опитвам се да ти кажа, че има противоречие между отговорите ти по т.1 и т.2. За да има устойчив бизнес не трябва да има противоречие на икономическите интереси, а съвпадение. Виждам икономическата логика на отговорът ти по т.2, но отговорът ти по т.1 е или наивно недомислен или несъвсем искрен.

AlximikA

Сега те разбирам, но ако следваме твоята логика то никога няма да можем да срещнем интереса на търговеца и потребителя, защото когато цената на биткойн към хартия се покачва, потребителя няма да иска да харчи биткойни а когато цената на биткойн към хартия пада, търговеца няма да иска да приеме биткойни. Това противоречи виждаш.

Понеже говорихме в частният и конкретен случай за мен... нека сега си представим ,че потребителят е човек чийто доходи са в биткойни! При него отговора на първият въпрос ще бъде: Защото ми е по-евтино.
Сега вече бизнес модела е от съвпадения на интереси.


Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Май 05, 2018, 06:34:09 PM
Сега те разбирам, но ако следваме твоята логика то никога няма да можем да срещнем интереса на търговеца и потребителя, защото когато цената на биткойн към хартия се покачва, потребителя няма да иска да харчи биткойни а когато цената на биткойн към хартия пада, търговеца няма да иска да приеме биткойни. Това противоречи виждаш.

Понеже говорихме в частният и конкретен случай за мен... нека сега си представим ,че потребителят е човек чийто доходи са в биткойни! При него отговора на първият въпрос ще бъде: Защото ми е по-евтино.
Сега вече бизнес модела е от съвпадения на интереси.

Още когато основавахме ББА предупредих някои колеги да не хвърлят много време и усилия да разработват решения за търговците да приемат биткойни. Не трябва да се лъжат търговците на дребно, че ако започнат да приемат биткойни бизнесът им ще потръгне. Ти самият показа, че разчиташ на съвпадение на икономическите интереси на ентусиаст и прагматик. На мен това ми звучи, като глупак и хитрец... Няма как да стане в икономиката!

Светкавичната мрежа е ппросто начин да се намали цената на биткойн ппреводите. В основата това си е пак плащане с биткойни. Преди да се гмурнемев технически подробности за Светкавичната мрежа трябва да се изясни, защо купувачите ще искат да плащат в биткойни? Защо търговците ще искат да ги получават е ясно. Няма противоречие, защото цената на биткойн в левове ще продължава да пълзи нагоре. Това е неминуемо!

Има един закон в паричната теория. В икономиката най-бързо се въртят най-некачествените пари. Всеки гледа най-бързо да се отърве от тях при равни други условия. Това е забелязано още от времената на Римската империя. Често хората с ножиците са клъцвали малко парченце от сребърната монета. Тогава още забелязали, че най-накълцаните монети най-бързо са се въртели по пазарите. Тогава са взели да слагат резки оттрани на монетата за да се вижда дали са клъцнати или не. Това по инерция е останало и до наши дни. Мисълта ми е, че почти всеки купувач, който е наред с акъла си ако има 10 лева в джоба си ще предпочете да плати с левове вместо с биткойни на стойност 10 лева!

Накратко, биткойн ще навлезе широко в икономиката не през търговията на дребно, а през търговията на едро! С умиление чета за усилията да се кандардисват кафеджиите да продават кафе и чай срещу биткойни...

Аз разбирам, че доста хора макар и да не са технически напреднали интуитивно усещат, че биткойн променя из основи правилата във финансите и икономиката. Те с основание се питат, как да се впиша в тази нова действителност и с какъв бизнес? Не мога да дам пряк съвет, но мога да кажа, че трябва да избягвате подхода "правя това в момента и ще правя същото и в бъдеще, но с биткойни". Биткойн е враг на всички посредници във  финансовата сфера! Не трябва да се опитвате да копирате съществуващи модели на посредници в заварената финансова инфраструктура!

AlximikA

Цитат на: BitcoinBG - Май 05, 2018, 06:57:40 PM
...решения за търговците да приемат биткойни.
Цитат на: BitcoinBG - Май 05, 2018, 06:57:40 PM
На мен това ми звучи, като глупак и хитрец...
Цитат на: BitcoinBG - Май 05, 2018, 06:57:40 PM
...защо купувачите ще искат да плащат в биткойни?
Цитат на: BitcoinBG - Май 05, 2018, 06:57:40 PM
Мисълта ми е, че почти всеки купувач, който е наред с акъла си ако има 10 лева в джоба си...
Цитат на: BitcoinBG - Май 05, 2018, 06:57:40 PM
...през търговията на едро!
Цитат на: BitcoinBG - Май 05, 2018, 06:57:40 PM
...тази нова действителност и с какъв бизнес?

Светкавичните мрежи няма ли да бъдат един доходоносен бизнес ?(липсва ми знанието дали има или няма сървър?)

Това което предлагам към момента не е бизнеса да приема биткойни, а тези които са глупави или нямат левове да могат да използват покупателната способност на биткойните си, без да плащат налог на банката.
Нека разделим персонажите, така както ти започна.
Потребителят който ще харчи биткойни:
1. Глупак - има левове а харчи биткойни
а/ чист ентусиаст или идеалист - той знае какво е Биткойн и въпреки това жертва хиляди сатошита за да демонстрира... той е от новото поколение улични проповедници. Този типаж ще харчи малко и рядко но ще го прави за общото благо.
б/ глупавият хитрец - той не знае какво е Биткойн но копае и разкешва веднъж седмично. За него разкешването с скъпо удоволствие и ще предпочете да ги харчи защото му е по-изгодно.
2. Цифров човек(Хомо диджитъл) - има само биткойни! Той няма алтернатива, продава скъпоценните си биткойни за да купи хартия.Плаща налог на няколко посредника за да се нахрани. (има такива хора, още от епохата преди Биткойн)

Изяснихме ли вече, защо купувачите ще искат да плащат с биткойни ?

Естествено има и още един типаж, една класа която съм дефинирал като работещите богати! Това са хора които с пот на челото ще работят за хартийки само и само за да не изхарчат биткойните си. Тези определено няма да ползват светкавичната мрежа докато не започнат да им плащат през нея! Те са много осъзнати но те са и най-малко като % от всички които притежават биткойни.

Не съм съгласен ,че светкавичната мрежа ще се просмуче първо от горе на долу... може това да е най-правилното и най-логичното но света нито е правилен нито е логичен.

Конкуренцията между светкавичните мрежи и последиците от нея биха довели не само до почти безплатна такса при плащане с биткойни но и до много нови парадигми. (извън темата, споделям мисли)


Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Май 06, 2018, 06:37:21 PM
Светкавичните мрежи няма ли да бъдат един доходоносен бизнес ?(липсва ми знанието дали има или няма сървър?)

Светкавичната мрежа няма един сървър, а много сървъри. Всеки, който има компютър за 100 лева и Интернет връзка може да стане разклонение/възел в Светкавичната мрежа и да ти бъде конкурент! Ако сървърът на един възел не е достъпен, до Светкавичната мрежа нямат достъп само клиентите на този възел, които са открили платежен канал чрез него. Те могат лесно да открият платежен канал през друг възел.

Цитат на: AlximikA - Май 06, 2018, 06:37:21 PM
Това което предлагам към момента не е бизнеса да приема биткойни, а тези които са глупави или нямат левове да могат да използват покупателната способност на биткойните си, без да плащат налог на банката.

Все още не съм срещал човек, който има биткойни и няма никакви левове в джоба си. Дори чужденците пристигащи на летище София първата им работа след като посетят тоалетната е да отидат до някое обменно бюро.


AlximikA

Цитат на: BitcoinBG - Май 08, 2018, 11:48:41 AM
Светкавичната мрежа няма един сървър
Сега остава да ми обясниш какво се случва с биткойните отворили канал към вече изключен сървър ?

Цитат на: BitcoinBG - Май 08, 2018, 11:48:41 AM
Все още не съм срещал човек
Аз съм срещал! Не един и не веднъж!

Цитат на: BitcoinBG - Май 08, 2018, 11:48:41 AM
някое обменно бюро.
Аз предлагам обменното бюро да е във всеки търговски обект...

Dr. Chaos

Ако имам 10 лева в джоба и биткойн в телефона, ще изхарча десетта лева, тъй като не съм стимулиран да пестя левове, за разлика от биткойн.

Ако съм продавач, вероятно ще искам да получа биткойн, но това съм аз.

Тъй като удобството е свързано с левове, не мисля че някой продавач ще иска главоболието да получава биткойн и да го обръща в лев след това.

Единствено бих изхарчил биткойн, ако зная, че нещото за което го бартеросвам ще ми издържи между 30 и 50 години ползване. Само занаятчии и малки бизнеси, които правят стоки не по модела на цикличната консумация със срок на годност 5 години биха имали смисъл. То това е идеята според мен на тая нова монетарна система, да престанем с безумната консумация, която изяжда целия планетарен ресурс за норматив.

Иначе има смисъл да се прави светкавична и да връзваш колкото можеш повече хора с теб, щото по тоя начин ще се превърнеш във вид посредник, колкото повече връзки имаш, толкова по-голям е шанса трансакция да мине през теб.

AlximikA

Както вече споменах, приходите от самата светкавична мрежа са\за бонус!
Бонус в аритметична прогресия! Биткойн ще вдига докато се увеличава клиентската ни маса...

Материалният интерес на нашите бъдещи потребители ще се върти около опимизиране на разходите!
Прехвърлянето на биткойн в хартия през конвенционалната банкова система е изключително сложно и скъпо начинание за да изпие човек една "бира" с приятели! :)  Бизнеса с продаването на хартия в реално време е интригуващ за мен :):)

Това ,че държите хартия в джоба си е само доказателство ,че сте холдъри на хартия! уоууу

п.п
Понеже имаше запитване за материалният интерес на всяка нова ситема :)

eppoист

БиткойнБГ, досега не съм ползвал Светкавичната мрежа. Искам да създам пряк платежен канал до вашия платежен възел. Да те помоля за помощ. Навярно не съм положил усилия да се информирам, евентуално да препоръчаш хипервръзки, които да прегледам. Мерси предварително!

Биткойн.БГ

Цитат на: eppoист - Март 20, 2021, 02:18:56 PM
БиткойнБГ, досега не съм ползвал Светкавичната мрежа. Искам да създам пряк платежен канал до вашия платежен възел. Да те помоля за помощ. Навярно не съм положил усилия да се информирам, евентуално да препоръчаш хипервръзки, които да прегледам. Мерси предварително!

Въпросът е там, че не мога да посоча хипервръзки с указания на български!

За щастие съществуват готови решения за комплексна финансова независимост и те стават все по-добри, по-безрискови и все по-лесни за инсталиране. Посочил съм ги в т.8 на тази тема - http://forum.bitcoin.bg/index.php?topic=244.0

От време на време я допълвам и осъвременявам. Последното, което посочих е този проект - https://getumbrel.com/ . Използват LND за светкавичната мрежа. Добри са, знаят, какво правят и ги препоръчвам на колеги, които нямат задълбочени познания за работа с команден интерфейс на Линукс.

Аз самият не ги полвам, защото не използвам графична среда. В момента използвам bitcoincore, като пълноценен биткойн портфейл и възел за основната биткойн мрежа и приложението c-lightning за светкавичната мрежа, който е мрежови биткойн протокол от второ ниво. Ако решиш, да възприемеш моя подход трябва да ми кажеш, къде срещаш затруднения за да преценя дали мога да отделя необходимото време?