Портфейл с два ключа ?

Започната от AlximikA, Ноември 04, 2017, 04:47:01 PM

« назад - напред »

AlximikA

Надявам се да съм уцелил подраздела.

Предстои ми създаване на портфейл, който следва да се ползва с разрешението на двама собственици.

Не намерих подобна тема във форума, както и не намерих нищо по темата написано на български език.

Ще помоля за малко помощ.

Благодаря

Dr. Chaos

Най-лесно може да се направи с електрум. Електрум е лек портфейл, т.е. не е нужно да сваляш цялата верига.

Изтегли електрум: https://electrum.org

Семката всеки трябва да си я пази ! ! ! Записваш си я и в сейфа.

След като го инсталираш влез на следната локация:  menu -> new -> multi sig.

След това трябва да избереш колко ключа искаш и колко от колко са нужни за да местиш монетите. Това нещо трябва да се направи едновременно с държача на другия/другите ключове. Да речем два от два или три, но два от три и тн.

След това двамата (или повече) участници трябва да си разменят Master Public Key (MPK). По този начин създавате съподпис.

Проверете дали и двата портфейла генерират едни и същи адреси, ако е така, значи всичко е ок. От там насетне можете да давате адресите за получаване на трансакции.

За да правите трансакции, когато например ти направиш трансакция ще бъде нужно да я дадеш и на другия/другите участници, за да подпишат и те. Това може да стане по различни начини. Например частично подписаната трансакция да я свалиш на USB, натискаш "Save" бутона и файла го слагаш на флашката. След това даваш флашката на другите участници. Те трябва да отворят файла по следния начин: tools -> load transaction -> from file, селектират файла и подписват и те.

Има и други варианти, ама този е доста сигурен според мен.







AlximikA

Тази тема предполагам ,че ще изобилства от тъпи въпроси, за което се извинявам.
Нека говорим за двама съдържатели, за по-лесно. Разбрах вече, че има опция решенията да се взимат с мнозинство или с консенсус. Питането ми е, дали създаването на този портфейл задължително изисква двамата съдържатели да бъдат заедно физически или всичко може да се случи онлайн.

Биткойн.БГ

Цитат на: Dr. Chaos - Ноември 04, 2017, 07:04:06 PMСемката всеки трябва да си я пази ! ! ! Записваш си я и в сейфа.

Преводът на български не е лесен особено от областта на информационните технологии. Английският се развива много бързо в тази област и стари думи придобиват напълно нови значения. Например думичката хардуер преди ерата на компютрите е означавала буквално железария. Виждал съм по стари снимки от Щатите как над магазинчето пише hardware. Спомням си от моето детство, как и в България във всяко населено място имаше поне един магазин с наименованието железария. Разбира се, там се продаваха не само изделия от желязо, но и от други метали. А и не само от метали, но и от много други материали. Трябва и ние да си развиваме езика ако искаме да остане жив! Това богатство, което имаме като българският език не бива да се оставя на произвола на съдбата. Искам да ви призова да бъдете откриватели и изобретатели. Изнамирайте нови български думи или използвайте стари думи, като им придавате нови значения.

Един ден може да кажете "Тази дума аз я изобретих или на тази дума аз за пръв път и предадах ново значение. Сега се използва повсеместно в българският език"! Изобщо, действайте по-смело. Да не мислите, че някой в английският език, като изнамира нова дума или променя значението на някоя стара дума му мисли много? Стига да е благозвучно и в хармония с българският език, стига да е недвусмислено, стига да е открояващо се и запомнящо се, значи става.

В този ред на мисли, нека в този форум да уеднаквяваме думите, които използваме с ново значение. Дали не е по-добре вместо думата семка да се използва друга дума, примерно семе или посявка. Аз съм по склонен да използвам думата посявка, защото се определят 12 или 24 думи. Всяка от тях е семка/семе. но подредени в точно определен ред е нещо малко по-сложно да речем.... посявка или посев. Какво мислите?

Dr. Chaos

 ;D да, семка е прекалено буквално, не е добре така, трябва да се търси смислово значение.

Като човек от оня ден във форума, гласувам за посев, посявка.

Определено можем да творим език, с български корен.

Посев си е както и да го погледнеш  8)

AlximikA

Благодаря за отговора Др.Хаус , възникнаха ми още няколко казуса около около създаването на подобен портфейл.
1. Възможно ли е приходящите биткойни да бъдат разпределени по различни квоти в съответствие с договорката? Част от потока да влиза в общо владение а разликата да се разпределя към отделните съдружници но не по равно. Пример: 70% от входа може да излезе чрез общ подпис 20% може да излезе чрез подписа на съдружник 1 и 10% с подписа на съдружник 2. Възможно ли е съдружник 1 да има под-съдружник ?

п.п
Добре дошъл и от мен.

п.п2
"Ядка" ми звучи в пъти по добре от семка или посев.