Масовите заблуди на начинаещите в света на новите парични системи

Започната от Биткойн.БГ, Декември 15, 2017, 02:35:43 PM

« назад - напред »

Биткойн.БГ

Ще трябва да открия и такава тема. Истерията набира сила по света и у нас. Не ми харесва особено тъй като фирмата "Биткойн България" ще плаща 10 пъти по-големи данъци отколкото миналата година само заради 10-кратно увеличение на курса на Биткойн, но какво да се прави?

През последните дни близки и познати ми задават въпроси за Биткойн, от които ченето ми увисва и остава така за минута-две. Примери:

"Границата за еднократна покупка от биткойн автомата е 4000 лева. Как сега да си купуваме биткойни, след като курса за 1 биткойн е 30 000 лева?"

или

"Реших да си купя Етереум или Лайткойн или XYZкойн, защото при тази цена Биткойн за мен вече е недостижим."

Уважаеми приятели, вземете прочетете нещо преди да гърмите, като новогодишни конфети трудноспечелените си пари! Още в първите няколко изречения за Биткойн би трябвало да прочетете за разликата с обикновените пари. Биткойн не се дели на 100 стотинки, а на 100 милиона "стотинки". Може да си купите и 0,00463253 биткойна, да речем.

Проблемът обаче има и друга много по-забавна страна. Веднъж след като начинаещият разбере за горната особеност на Биткойн, започват психическите терзания. Защо да купувам 0,01 единици от нещо което не разбирам, когато със същите пари мога да си купя 100 единици от друго нещо, което също толкова не разбирам? 100 е по-голямо от 0,01 а двете неща са еднакви... И що са еднакви? Ами, еднакви са щото аз еднакво не ги разбирам...

Има една много съществена разлика, която дори и човек без никакви технически познания може да разбере. Биткойн се конкурира със заварената финансова система. Всички останали алтернативни криптовалути се конкурират с Биткойн!

И въпреки казаното по-горе, ако някой въпрос не ви дава мира не се колебайте. Задайте го веднага! Не се страхувайте, че някой може да ви помисли за глупав! Мен така са ме учили на първото ми работно място преди много години - "Когато става въпрос за пари глупави въпроси няма!"

AlximikA

Нямам представа къде да задам този въпрос и затова го пускам в тази тема.

Един приятел ме помоли да попитам следното:
"Подлежи ли на пресмятане алгоритъма SHA256, чрез пресмятане на булеви матрици?"

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Декември 16, 2017, 04:19:31 PM
Един приятел ме помоли да попитам следното:
"Подлежи ли на пресмятане алгоритъма SHA256, чрез пресмятане на булеви матрици?"

Сложил си неговият въпрос в кавички, което означава че е зададен точно в този текст. Това ме кара да се съмнявам дали твоят приятел знае точно, какво пита и трябва да гадая.

1. Всяко пресмятане в един компютър на основно машинно ниво е пресмятане на булева матрица. Нарича се побитово смятане на числа в двоичен формат. Тогава отговорът е да.
2. Алгоритъмът не се пресмята освен ако не искаш да пресметнеш пресмятанията?! Алгоритъмът е поредица от изчисления в точно определена последователност.
3. Може би твоят приятел има предвид матрици във вид на таблици от тъй нареченият тип "небесна дъга". Използването на такива таблици е останало далече в миналото и се е използвало за разбиване на кодове на основата на хеш функции, когато те са били много несъвършени и са били използвани доста слаби ключове за шифроване? Тогава отговорът е не.

AlximikA

Благодаря БиткойнБГ, препратих му отговора.
Предполагам ,че в контекста на въпросът му е възможността да се заиграе със следният хардуер
"NVIDIA DGX-1 with Tesla V100" и най вече с неговите 5120 тензорни ядра!

Първоначалният текст на въпроса беше без думичката "булеви", която думичка в последствие каза да добавя преди думата "матрици". Ако това има значение.

Как ти би коментирал горният хардуер по линия на Биткойн ?

Биткойн.БГ

Дали ще кажеш булеви или бинарни матрици е все едно. Зависи от контекста, в който употребяваш това определение.
true = 1
false = 0

Нямам никакъв опит с графичните платки за копаене и начините за отимизиране. За пръв път чувам за тензорни ядра на графична платка затова предполагам, че става въпрос за най-ново поколение. Не се изхвърляй да купуваш скъпо желязо!

За хората без задълбочени познания по хардуерна оптимизация най-добрият подход е да си купят определено количество биткойни за пари, които могат да си позволят изцяло да загубят и да си припомнят, че имат биткойни чак след 2 години. И най-важното да не губят тайните ключове за тези биткойни през това време!

AlximikA

Освен тензорни ядва има и два многоядрени CPU. Дефакто, притежава, пълно бойно снаряжение :)

А какъв следва да е подхода на хората със задълбочени познания по хардуерна оптимизация при наличие на скъпото желязо?

Разлика между булеви и бинарни матрици не правя за мое огромно съжаление, но ще предам думите ти.

Какво общо имат матриците с векторите :)   

Биткойн.БГ

Подхвърляш едно изречение от 5 думи казани от някой друг, извадени от контекст и очакваш да почна да гадая, за какво става въпрос. Няма как да се получи смислен разговор. Получава се развален телефон. Доколкото разбирам някой иска да използва някакви матрици за да оптимизира някакъв код за работата на графични платки за да копае sha256? Този хеш алгоритъм е добре описан стъпка по стъпка. Литература, а и отворен код на различните програмни езици има бол. Не разбирам, какъв точно е проблема?

Цитат на: AlximikA - Декември 17, 2017, 12:59:55 AM
А какъв следва да е подхода на хората със задълбочени познания по хардуерна оптимизация при наличие на скъпото желязо?

Подходът винаги рябва да е икономически на първо място и след това технически!

Няма смисъл, освен за едната игра, да се опитваш да копаеш Биткойн чрез графични платки, колкото новаторски и мощни да са. Графичните платки все пак са желязо с общо предназначение. Те никога не могат да достигнат производителността и икономичността на специално разработените микрочипове (ASICs) за копаене на sha256.

Единственото възможно приложение е да се копаят алтернативни криптовалути използващи sha256  и изкопаното да се обръща в биткойни. Единствено тогава една графична платка може да има някакво практическо приложение свързано с Биткойн.

Paladin

Цитат на: BitcoinBG - Декември 15, 2017, 02:35:43 PM
Ще трябва да открия и такава тема. Истерията набира сила по света и у нас. Не ми харесва особено тъй като фирмата "Биткойн България" ще плаща 10 пъти по-големи данъци отколкото миналата година само заради 10-кратно увеличение на курса на Биткойн, но какво да се прави?

През последните дни близки и познати ми задават въпроси за Биткойн, от които ченето ми увисва и остава така за минута-две. Примери:

"Границата за еднократна покупка от биткойн автомата е 4000 лева. Как сега да си купуваме биткойни, след като курса за 1 биткойн е 30 000 лева?"

или

"Реших да си купя Етереум или Лайткойн или XYZкойн, защото при тази цена Биткойн за мен вече е недостижим."

Уважаеми приятели, вземете прочетете нещо преди да гърмите, като новогодишни конфети трудноспечелените си пари! Още в първите няколко изречения за Биткойн би трябвало да прочетете за разликата с обикновените пари. Биткойн не се дели на 100 стотинки, а на 100 милиона "стотинки". Може да си купите и 0,00463253 биткойна, да речем.

Проблемът обаче има и друга много по-забавна страна. Веднъж след като начинаещият разбере за горната особеност на Биткойн, започват психическите терзания. Защо да купувам 0,01 единици от нещо което не разбирам, когато със същите пари мога да си купя 100 единици от друго нещо, което също толкова не разбирам? 100 е по-голямо от 0,01 а двете неща са еднакви... И що са еднакви? Ами, еднакви са щото аз еднакво не ги разбирам...

Има една много съществена разлика, която дори и човек без никакви технически познания може да разбере. Биткойн се конкурира със заварената финансова система. Всички останали алтернативни криптовалути се конкурират с Биткойн!

И въпреки казаното по-горе, ако някой въпрос не ви дава мира не се колебайте. Задайте го веднага! Не се страхувайте, че някой може да ви помисли за глупав! Мен така са ме учили на първото ми работно място преди много години - "Когато става въпрос за пари глупави въпроси няма!"

Този феномен го виждам лично в почти всеки човек, който не е много добре запознат, но иска да отдели някакви пари за да "инвестира". Мислят си, че може да се купи само цял биткойн затова прибягват към етериум и други алткойни. Даже мисля, че това е една от причините да скочат цените на алт валутите в последните 2-3 седмици.

bvuchev

Здравейте на всички във форума.
Не мога да създавам нова тема, така че ще пиша тук.
Много ми хареса изречението на администратора: "Когато става въпрос за пари глупави въпроси няма!"
Сигурен съм, че всички във форума са наясно със следващите няколко изречения:
Имаме блок, създаден по определени условия, всички започват да копаят блока (хешират го) до намиране на нужния хеш със съответната сложност, който го намери, казва на другите, те го потвърждават, блока бива затворен и на негова база бива генериран следващия, който пак започва да се копае и тн. и тн.
До тук всичко е ясно.
Ето и въпроса:
Някой пробвал ли е да продължи да копае вече затворените блокове?
Да, наясно съм, че намирането на още един хеш се нарича колизия, но въпроса е дали някой го е правил?
Ако някой от отговорите е : "И защо да го прави?" , по-нататък в постовете ми, може би ще обясня защо задавам този въпрос  :)

Биткойн.БГ

Цитат на: bvuchev - Декември 19, 2017, 09:15:08 AM
Здравейте на всички във форума.
Не мога да създавам нова тема, така че ще пиша тук.

Добре дошъл във форума, bvuchev!

Копаят се блокове, които още не са добавени към блокверигата. Ако са част от блокверигата тези блокове вече са изкопани. Няма как да получите отново наградата от новоемитирани биткойни плюс сумата от всички такси за преводите в този блок ако някой друг миньор преди вас вече ги е получил!

Ако решите да продължите да копаете вие всъщност искате да създадете вилица в блокверигата и да създадете успоредна блокверига. Това води само до клонинги на Биткойн. Такива вече има десетина - Биткойн Кеш, Биткойн Голд, Биткойн Силвър, Биткойн Диамант, Биткойн Неограничен и още много други. Техните цени са доста под цената на паричната единица на основната блокверига - Биткойн!


Dr. Chaos

Аз съветвам всеки да чете http://lopp.net/bitcoin.html, особено секцията Security преди да прави каквото и да било.

bvuchev

Ще поясня идеята ми.
Нямам предвид създаване на вилица и производна криптовалута.
Знаете, при сеченето на монети, много рядко се пуска в обръщение ударена накриво монета, тя има доста по-висока стойност от номинала на нормалните.
Според мен е доста трудно да се открие втори валиден хеш на вече изкопан блок. Един вид нумизматични биткойни (Collision Bitcoin) с много висока стойност. Разбира се, ще е необходим механизъм за потвърждението им извън веригата на биткойн, защото тя вече е потвърдила първия.

Биткойн.БГ

Цитат на: bvuchev - Декември 19, 2017, 07:18:55 PM
Според мен е доста трудно да се открие втори валиден хеш на вече изкопан блок.

Не. Много е лесно. Валиден хеш означава не точно определена стойност, а стойност по-малка от определено число!

Това определено число се нарича трудност на мрежата. Тази трудност се самоуравновесява на всеки 2016 блока - приблизително на всеки 2 седмици в зависимост дали блоковете се изкопават по-често или по-рядко от определеният 10-минутен интервал.

Ето ти хеша на блок с височина #500150:
00000000000000000031b274c40f643adb23ca3bae3abe0eb31f49c88be4a2cd
Трудността в десетично число е: 1,873,105,475,221.61
Ето тук може да прочетеш, как се изчислява трудността:
https://en.bitcoin.it/wiki/Difficulty

Процесът на търсене на валиден хеш се нарича копаене, защото много прилича на копаене. Решението е на принципа опит-грешка, пак опит пак грешка и т.н. милиарди и милиарди пъти в секунда. Не знаеш какво ще намериш след всяка копка! Изнамирането на хеш с толкова много нули отпред винаги става съвсем случайно след трилиони и трилиони опити, като при всеки опит променяш само един единствен параметър в набора от всички параметри в блока - това е тъй нареченото еднократно поредно число - nonce:
https://en.bitcoin.it/wiki/Nonce

Хеша на един блок е шестнайсетично число. Колкото повече нули има отпред толкова по-малко е това число, тоест по-висока е трудността в мрежата. Значение имат шестнайсетичните цифри и след нулите. Има огромен брой валидни хешове!

Миньорите изнамират различни валидни хешове понякога в границите на милисекунди. Предимство има първият стигнал до валиден хеш и обявил го по мрежата. Всеки миньор се стреми пръв да разбере ако някой друг миньор изкопае блок за да започне, колкото се може по-рано работа върху следващия блок и така да има макар и милисекунди повече време от останалите за да работи върху следващия блок!

bvuchev

Благодаря за изключително ясния и подробен отговор.
По всичко личи, че идеята няма приложение  :)
Възможно ли е според вас, ИИ да оптимизира начина на  търсене на хешове и да не разчита само на "груба сила"?

bvuchev

Технически погледнато, ИИ е компютър с програма и има интелект, колкото човек го програмира. До скоро това беше абсолютно вярно. В последните години, обаче това драстично се промени. Не е ли това някакъв вид заплаха за биткойн, ако се окаже, че силите не са равни между конвенционалните устройства за добив и изклютително скъпите компютри, работещи на базата на изкуствен интелект.