Промяната в Биткойн протокола наречена Обособен Свидетел (SegWit) е задействана

Започната от Биткойн.БГ, Август 24, 2017, 12:26:47 PM

« назад - напред »

Биткойн.БГ

Днес около 4 часа сутринта SegWit (съкратено от Segregated Witness - Обособен Свидетел / Обособено Свидетелство) влезе в действие. Тази промяна е мека вилица в развитието на мрежовия протокол на Биткойн, при което съвместимостта на заварените клиентски програми за достъп в мрежата не се губи. По същество представлява обособяване на електронните подписи, на всички Биткойн преводи влизащи в състава на всеки блок, в отделно поле. Това поле изпълнява ролята на отделено свидетелство за достоверност, откъдето произлиза и наименованието. Наличието на допълнително поле не увеличава размера на блока, а го намаля поради оптимизиране на "дървото на Меркел".

По-важните последствия, които обикновеният потребител ще усети са:

- намаляне на таксите за биткойн преводите при други равни условия
- възможност за участие в  Светкавични Мрежи (Lightning Networks)  с практически безплатни преводи извън блокверигата и с последващо разплащане по остатъчните баланси (settlement) чрез блокверигата. Правилата се определят от самите участници в дадената Светкавична Мрежа.
- създаване на странични блоквериги с разнообразни предназначения, чиято достоверност е "закотвена" за блокверигата на Биткойн
- възможността за атомични* преводи между отделни блоквериги на независими една от друга криптовалути. Достатъчно е тези криптовалути също да поддържат Обособен Свидетел. Това от своя страна позволява съществуването на напълно автоматизирани и разсредоточени борси за криптовалути и други цифрови активи.

---

* Атомично действие означава, че дадено действие има само две възможни състояния и междинно положение е невъзможно. В даденият случай, при размяната на цифрови активи между две страни, размяната или е приключила или изобщо не се е състояла. Не е възможно положение, при което единият участник е превел това което е продал, а не е получил това което е купил.

AlximikA

Може малко да ми е глупав въпроса но ти обясняваш винаги много лесно и затова ще питам теб.
Светкавичните Мрежи няма ли да имат нужда от изчисления(спец.хардуер) ? Тоест, кой, как и защо ще гарантира обмена извън веригата ?

Благодаря

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Август 25, 2017, 01:18:57 PM
Светкавичните Мрежи няма ли да имат нужда от изчисления(спец.хардуер) ? Тоест, кой, как и защо ще гарантира обмена извън веригата ?

Светкавичната мрежа няма нужда от специализиран хардуеър, който използват миньорите за да намират решение за даден блок на принципа "опит-грешка". Светкавичната мрежа е протокол от 2-ро ниво. Към обикновен биткойн портфейл се добавя разширение за  конфигуриране и участие в една или повече светкавични мрежи. Достатъчен е компютър с общо предназначение за да подписва съобщения преди да ги изпрати или да провери подписите на получени съобщения.

Когато се създава канал за разплащания между двама или повече участници в една светкавична мрежа, всеки от тях превежда определено количество биткойни на "ничий" биткойн адрес. Адресът е ничий, защото нито един от участниците не притежава всички части от тайният ключ позволяващ достъп до тези пари.

Ако разплащателният канал е еднопосочен само купувачът изпраща биткойни на такъв ничий адрес. При всяко направено микроплащане продавачът получава от купувача отключващ ключ за конкретната сума. Така продавачът с времето натрупва положителен баланс от преводи осъществени извът блокверигата, които купувачът не може да откаже да плати, защото парите му стоят по ничията сметка и може да бъдат изхарчени частично или изцяло само от този, който притежава тайният ключ. Продавачът има достъп само до онази част от биткойните по този адрес, за които купувачът е заплатил до даден момент. Това е механизмът на действие на тъй наречената хеш-ключалка.

Освен  това има и времева ключалка. При изтичане на договореното време цялата "неусвоена" сума по ничият адрес се връща автоматично на купувача.

В момента има няколко групи, които отдавна работят по спецификациите на този протокол от второ ниво. За да може различните светкавични мрежи да бъдат съвместими и да имат достъп една до друга е необходима стандартизация. Тези стандарти се наричат Basis of Lightning Technology (BOLT). Подробности могат да се прочетат тук:

BOLT #1: Base Protocol
BOLT #2: Peer Protocol for Channel Management
BOLT #3: Bitcoin Transaction and Script Formats
BOLT #4: Onion Routing Protocol
BOLT #5: Recommendations for On-chain Transaction Handling
BOLT #6: Interim Node and Channel Discovery
BOLT #7: P2P Node and Channel Discovery
BOLT #8: Encrypted and Authenticated Transport
BOLT #9: Assigned Feature Flags
BOLT #10: DNS Bootstrap and Assisted Node Location
BOLT #11: Invoice Protocol for Lightning Payments

https://github.com/lightningnetwork/lightning-rfc/blob/master/00-introduction.md


AlximikA

Много любопитно и бих казал рисковано.
Има ли лимит на участниците в една светкавична мрежа ?
Ако няма: Какво става ако всички участници в Биткойн влязат в една светкавична мрежа ?
Прехвърлянето на бтц от една мрежа в друга ще бъде ли отразявано в блокверигата ?
Ако не: Няма ли да се създадат предпоставки за двоен харч ?
Може ли участник да увеличава/намалява капитала си в светкавичната мрежа, индивидуално ?
Конкретната сума за която продавача получава отключващ ключ, възможно ли е да бъде процент от общата сума или трябва да е конкретна сума ?

Много въпроси излизат тука, дано не досаждам!

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Август 27, 2017, 10:31:09 PM
Много любопитно и бих казал рисковано.
Има ли лимит на участниците в една светкавична мрежа ?

Няма никакъв риск. Няма ограничения за броя на участниците.

ЦитатИма ли лимит на участниците в една светкавична мрежа ?
Ако няма: Какво става ако всички участници в Биткойн влязат в една светкавична мрежа ?

Може и нищо особено не става. Всички си разменят съобщения, които по същество са подписани, открити, неотменяеми, делими акредитиви. Криптографските хеш функции играят ролята на доверено трето лице - банка или агент за условно плащане /ескроу агент/.

ЦитатПрехвърлянето на бтц от една мрежа в друга ще бъде ли отразявано в блокверигата ?
Ако не: Няма ли да се създадат предпоставки за двоен харч ?

Няма прехвърляне на биткойни. Биткойните винаги си стоят по определен биткоойн адрес в блокверигата. Прехвърлят се "правата" върху биткойните, които се намират по ничият биткойн адрес. Адресът е ничий, защото продаваачът може да го отключи само ако има съдействието на купувача - предоставен хеш за хеш-ключалката, а купувачът може да го отключи едва след изтичане на определеното време и задействане на времевата ключалка.

ЦитатМоже ли участник да увеличава/намалява капитала си в светкавичната мрежа, индивидуално ?

Биткойните преведени по "ничия" биткойн сметка не са капитал. Те не носят доход. Те са залог, който може да бъде изхарчен, тоест преведени по друг биткойн адрес, само при точно определено условия - отключена някоя от двете описани по-горе ключалки.

ЦитатКонкретната сума за която продавача получава отключващ ключ, възможно ли е да бъде процент от общата сума или трябва да е конкретна сума ?

Въпросът е безсмислен, защото сумата винаги е точно определена и веднъж преведена по "ничий" биткойн адрес не може да бъде променяна. Ако участникът иска да я увеличи просто прави същото но с друг "ничий" биткойн адрес. Ако иска да я намали просто престава да подписва други "чекове". Неусвееният остатък му се връща от времевата ключалка.

AlximikA

Ако съм разбрал правилно:
Ние с вас(нашите портфейли) създават във веригата адрес на който ние или един от нас превежда количество биткойн. Нито един от нас обаче няма ключ за този адрес и затова ние с вас започваме да си предаваме правото на ползване върху биткойните на този адрес или части от тях. При определени условия на които и двамата сме съгласни, ние можем да разтрогнем тази обща собственост и всеки да получи правото на собственост на биткойните за които притежава право на ползване.Това се обнародва във веригата.

До тук правилно ли съм разбрал ?

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Август 28, 2017, 06:07:38 PM
До тук правилно ли съм разбрал ?

Горе-долу, но несъвсем.  :)

За да разбереш трябва да знаеш, как се установява платежен канал? Как се произвежда от двете страни отделни двойки ключове, кои части от тези ключове се разменят и как всяка от страните достига самостоятелно до явният ничий биткойн адрес без да притежава тайният ключ за него. За да знаеш това трябва да си наясно с математиката на елиптичната крива.

AlximikA

За втори път ме пращаш при тези елиптични криви :) Миналият път прегледах каквото бе написал но стигайки до програмирането и английският се отказах. От друга страна геометрията винаги ми е била повече от елементарна, някак мога да визуализирам всичко във въображението си. Но пък алгебрата ми е скучна и суха. Очевидно ще трябва да намеря начин да прозра този платежен канал за да ми се изясни картинката малко повече.
--------------
Ако всички участници влязат в една светкавична мрежа за какво им е блокверигата ? Защо да излизат от светкавичната мрежа?
--------------
Ясно е ,че не са капитал. Исках да питам дали трето лице може да влезе в светкавичната мрежа, дефакто да увеличи баланса по ничият адрес или дали някой от участващите в мрежата може да увеличи своят баланс в нея. Очевидно не може или поне така го разбирам от обяснението. Защо не може ?
----------------
И пак не разбрах дали мога да ви прехвърля право на ползване на % от биткойните над които имам право на ползване в светкавичната мрежа ? Тоест дали системата може да борави с %-ти а не с конкретни числа ?

AlximikA

И не на последно място: Нашето право на ползване в тази система/мрежа ще ни позволява ли да си купуваме право на собственост върху биткойни? Светкавичната мрежа ще ни позволи ли да функционираме като АД с обща собственост?

AlximikA

И как по дяволите е възможно да знаеш/да си сигурен/ бе да знаеш? Това за криптографският алгоритъм ?

Биткойн.БГ

Къде се отплесна?  :)

Всичко е много по-просто като замисъл. Забравил си, какво ти обяснявах за разликата между биткойн като пари и биткойн като валута! Валутата е складова разписка на приносител. Това е удостоверение, че ти разполагаш на дадено безопасно място /склад/ с покритие /налични биткойни/ на твоите задължения.

Блокверигата на Биткойн е необходима за да се направи веднага проверка дали валутата, с която плащаш в Светкавичната мрежа има покритие Тази проверка се прави светкавично. Имаш достъп до блокверигата на Биткойн от всяко едно място, което има достъп до Интернет. Оттам идва и наименованието на тази мрежа. Красотата се състои в това, че веднъж платил в Светкавичната мрежа платецът не може да се отметне от последващо плащане с налични биткойни в блокверигата.
.

AlximikA

Отплеснал, заплеснал... Трудно е да се каже.
Копачите няма ли да се ощетени заради светкавичната мрежа?
И пак не разбирам как ще функционира в цялата картина. В частният случай Аз и Ти играем покер като сме заложили правото си на собственост в общ адрес, но как в тази игра се намесва трети участник? Нова мрежа или ако той вече е заложил своята собственост в мрежата, може да се включи? 
Дай ми нагледен и логичен пример за технологията на елиптичните криви...
Ами ако разсредоточим валутата?

AlximikA

Кой ще архивира танзакцийте в светкавичната мрежа? Или за там/тях няма да пазим спомени ?

Биткойн.БГ

Благодаря за зададените въпроси. Помагаш ми да създавам съдържане във форума и се надявам това съдържание да е с добро качество. Гугъл обича да индексира този вид съдържание.

Цитат на: AlximikA - Септември 01, 2017, 03:59:59 AM
Дай ми нагледен и логичен пример за технологията на елиптичните криви...

Аз разбирам желанието ти да прочетеш 5 изречения и веднага всичко да ти "светне", но просто няма как да се случи. Няма "технология" на елиптичните криви. Има дял от математиката описващ действията събиране, изваждане, умножение и деление на вектори в поле с елиптични криви. За да ти дам пример трябва да почна да решавам примерни задачи, което е доста извън предмета и целите на този форум. Мога да ти дам връзки към учебници, но те са на английски. Ако някой от другите потребители на този форум знае нещо на български, нека да го пусне в тази тема!

Цитат на: AlximikA - Септември 09, 2017, 02:37:41 AM
Кой ще архивира танзакцийте в светкавичната мрежа? Или за там/тях няма да пазим спомени ?

Помислено е и за това. По-горе, където описвам стандартите за Светкавичната мрежа, има стандарт №11 - Протокол за фактуриране при светкавични плащания:

ЦитатBOLT #11: Invoice Protocol for Lightning Payments

Дочух, че от СофтУни са организирали някакъв курс по Биткойн и в момента приемат записвания от желаещи. Не зная, кои ще са лекторите. Но които и да са, ако го посещаваш, ще имаш възможност да получиш някакви систематизирани знания.


AlximikA

И аз много благодаря за отговорите! Факт е ,че научих доста неща от теб. Надявам се да не съм много досаден но като се замисля е по добре да имаш любопитен събеседник от колкото човек на който не му пука. Има един цитат който е подходящ: "Но колкото и да ни плаши знанието, още по-ужасно е да си представиш човек без знание."
Знам за курса и ще направя всичко възможно за да ида. За елиптичните криви търсих но няма на български... сега съм в процес на търсене на математик :) Мира не ми дава факта ,че не ми "светва"!

От няколко дни се каня да пусна нова тема но вече ми е неудобно... пишем си само двамата а ти не си ми длъжен.
Кажи ми дали да я пускам тази тема:
Аз съм брокер на недвижими имоти от 20 години. Преди няколко години ми "светна" как да се направи p2p мрежа за имоти!
Много е просто... интернет в момента е базиран само върху база данни на предлагането а аз в момента изграждам мрежа/система в която ще има и база данни на търсенето. estaterobot.com(https://www.facebook.com/estaterobotcom-1172912996136357/) е система която ще показва съвпаденията... решава и куп други проблеми в бранша но това са подробности. Сайта е вече написан(една година се прави) и до няколко седмици ще заработи... влизаме в рекламна кампания(намерих инвеститор и има пари...) Сайта е международен и всички цени ще бъдат освен в националните валути и в биткойн.
Въпроса е следният: Как тази система може да кореспондира с блок-веригата на бтц ?
Понеже тази платформа бавно но сигурно ще унищожи посредничеството в моят бранш аз вече започнах да се адаптирам и в момента създавам Bitcoin Bulgaria Real Estate(дано не ме съдите за плагиатство). Оказа се ,че от както направих сайта на новата агенция във Фейсбук започнах да имам оферти... само ,че клиентите искат да им се направи умен договор за наем. Тук съм в шах и мат! Общо взето искам помощ ? Умният договор за наем си го представям като протокол в който е зададено ,че наемателят има право да предплаща наема за дни... но това при условия ,че наемодателя е съгласен и е готов да приеме предплащането. Това с цел да се омекоти волатилността на биткойн и самият наем да се превърне в нещо което може да се търгува в реално време между наемател и наемодател. При продажбите все още нямам идея как ще се случват нещата що се отнася до блок-веригата иначе при нотариуса е ясно: договор за размяна.
И така... платформата е изключително полезна но извън блок-веригата на Биткойн ми се вижда малко архаична.