Тема за съвсем начинаещи. Откъде да започна с Биткойн? Какъв Биткойн портфейл?

Започната от Биткойн.БГ, Юни 04, 2017, 05:14:24 PM

« назад - напред »

lamaker

Ще се опитам да събера повече информация по въпроса, но иначе това, което ми каза служителката е че SEPA не е някакъв специален протокол за изпращане на пари, а че разходите по изпращане/получаване са споделени за двете страни.

Тук са изискванията на Coinbase, ако някой от форума търси за същия начин на плащане:

https://support.coinbase.com/customer/portal/articles/1767231-payment-methods-for-european-customers

lamaker

Когато имате време може ли да опишите стъпките, които вие правите когато купувате коин различен от биткойн: например Waves, Ripple или някой друг. Интересно ми е да разбера по какъв начин го правите. Аз съм разглеждал за POLONIEX и ShapeShift. Целия процес ще бъде интересен и за други начинаещи като мен   ;)

Биткойн.БГ

Цитат на: lamaker - Юни 19, 2017, 03:39:54 PM
Ще се опитам да събера повече информация по въпроса, но иначе това, което ми каза служителката е че SEPA не е някакъв специален протокол за изпращане на пари, а че разходите по изпращане/получаване са споделени за двете страни.

SEPA преводите не са специален протокол, но за тях се използва отделна междубанкова платежна система. Нарича се Tiger 2. Банките в България я използват от години, но само за себе си... Клиентите по най-безмилостен начин се таксват като за SWIFT преводи.

България е страна по СЕПА споразумението. Последният допустим срок за отлагане на въвеждането на този ангажимент приет от Българската държава бе Октомври 2016 година. Срокът си отмина, но тъмнината е непрогледна. Нито пък има някой наказан или глобен, че саботира изпълнението на междудържавен договор.

СЕПА не е само различна платежна система. СЕПА означава, че преводите са с вальор същият ден и таксите са като за вътрешни преводи. Таксите не са споделени! Това е лъжа. При СЕПА преводите такси за получателя няма. Но вместо да ви вземат 3 лева са превод с вальор същият ден банките ще ви вземат 40 лева за еднодневен вальор или 60 лева за вальор същия ден. Това е СЕПА-та по български... Тъкмо затова в тарифите на българските банки никъде няма да срещнете, че предлагат СЕПА преводи, защото истината е, че не предлагат!

Обикновеният отговор на въпроса "защо така" получава отговора "така ще е докато не се присъединим към еврозоната"... Ако сте по-осведомен ще питате "държави като Чехия, Дания, Швеция, Норвегия, Унгария, Щвейцария, Великобритания, Полша също не са в еврозоната, но банките им предлагат СЕПА преводи"... Сед този въпрос в най-добрия случай започва едно суетене и обаждане по телефоните и все не може да се намери точният човек в банката да ви даде отговор...

Така че, пожелавам ви да имате по-голям успех от мен при задаването на въпроси!





Биткойн.БГ

Цитат на: lamaker - Юни 19, 2017, 03:45:32 PM
Когато имате време може ли да опишите стъпките, които вие правите когато купувате коин различен от биткойн: например Waves, Ripple или някой друг. Интересно ми е да разбера по какъв начин го правите. Аз съм разглеждал за POLONIEX и ShapeShift. Целия процес ще бъде интересен и за други начинаещи като мен   ;)

Входа и изхода към света на криптовалутите винаги е един - Биткойн! Купувате си биткойни от където сте свикнали да ги купувате и след това ги превеждате по сметката си, да речем в https://poloniex.com/. Там ги продавате и купувате за каквато друга валута желаете. Когато решите да продавате тази валута правите стъпките в обратен ред. Продавате валутата срещу биткойни, биткойните изтегляте в използвания от вас портфейл.

Трябва обаче, внимателно да проучите ограниченията при теглене в Полониекс, че там много нахитряха...


lamaker

Благодаря много за информацията!

В такъв случай явно те казват,  че предлагат SEPA, но или сумата ще е по-голяма или въобще няма да направат такъв превод. Това ми помогна да реша за SEPA превод или Debit card за плащане. С Debit card ще е веднага и по-прозрачно и в моя случай по-лесно.

BitPrime

Аз използвах банков превод, защото беше без такса. От там в Jaxx няколко дена и от там в TREZOR-а след като пристигна :)

lamaker

@DragomirG банков превод до къде? до Coinbase? Би ли споделил малко по-подробно целия процес? Определено ще ми бъде много полезно. Не е възможно да е нямало никаква такса. Банков превод от разплащателна сметка ли използва? Благодаря предварително!

BitPrime

Цитат на: lamaker - Юни 20, 2017, 04:00:04 PM
@DragomirG банков превод до къде? до Coinbase? Би ли споделил малко по-подробно целия процес? Определено ще ми бъде много полезно. Не е възможно да е нямало никаква такса. Банков превод от разплащателна сметка ли използва? Благодаря предварително!
От Cibank разплащателната ми до тази на crypto.bg, защото ми хареса колко dummy-proof tutorial бяха направили, то ясно, че има и други места, аз исках да пробвам тяхното. Те бяха в Първа Инв. банка. Моята банка не знам дали ми взе такса (100% някаква административна за превода), ходих на място да попълня данните на преводна бележка, които сайта им ми даде. Попълних ги, казаха след няколко часа ще ги пратят, но понеже IBAN-а ми не е записан/ползван в тяхната система, монетите бяха преведени към 17ч на следващият ден. За съжаление тази защитна система с полета на Бит бръмбъра не беше в моя полза, защото цената скочи и аз получих съответно по-малко количество отколкото бях планирал да получа. Нищо де, като за първи път беше невероятно лесно. Та има още нещо - аз бях избрал точно ако се случи някаква такава промяна да бъдат автоматично обърнати, а не да трябва да ме пита екипът им искам ли да ми върнат парите. Комисионната им беше 1.4-1.5% не помня точно, но не беше толкова много. БиткойнБГ ми каза, че ако бях купил от тях според сумата те я намалят, в крипто нямаше такива "промоции". :) Питай ако искаш още информация

eppoист

Привет на всички форумци! Ибо доживях да се регистрирам. Аз като истински еррорист, даже и името си съм объркал.

Живи и здрави надявам се да сме си полезни...

Биткойн.БГ

Цитат на: eppoист - Ноември 17, 2017, 09:14:36 PM
Привет на всички форумци! Ибо доживях да се регистрирам. Аз като истински еррорист, даже и името си съм объркал.

Живи и здрави надявам се да сме си полезни...

Добре дошъл във форума, eppoист.
Да, регистрацията в този форум е малко по-особена. Колкото по-лесно някой си обърква името толкова по-трудна е регистрацията.

Uncle_George

Здравейте,
И аз като абсолютен новобранец си направих регистрация в coinbase.com и реших да закупя малко количество биткойн. Разбира се като доста неориентиран в света на криптовалутите закупих само за 50 евро. Просто за да видя черно на бяло как стоят нещата. Писано навскяъде много, най-вече реших да се съобразя с това да не се инвестира повече отколкото можеш да загубиш. Всъщност мога да купя и повече, но като за начало мисля е достатъчно, все пак където със 50евро там и без.
Та на въпроса:
След като се закупи криптовалута от coinbase има ли начин да се прехвърли в друг портфейл? Независимо дали hardware или нещо от сорта на jaxx.
В coinbase.com имам 2ра верификация на акаунта чрез sms, което донякъде ме прави спокоен, че няма никой да ми влезе в профила. Но, ако ги хакнат/както nicehash преди седмица/ какво става със средствата ми?
Предполагам ще има потребители с доста знания по въпроса и ще бъдат леко подразнени от лайшките ми въпроси.
Предварително се извинявам за това.

Биткойн.БГ

Цитат на: Uncle_George - Декември 13, 2017, 12:05:18 PM
Здравейте,
И аз като абсолютен новобранец си направих регистрация в coinbase.com и реших да закупя малко количество биткойн.

Добре дошъл във форума, Uncle_George.

Аз лично нямам никакъв опит с койнбейз.ком. Не бих ги препоръчал на никой, защо те са си най-обикновена банка за биткойни. е зная защо всички новаци се нахвърлят да им стават клиенти. Сигурно рекламният им отдел работи много добре.

Когато закупите биткойни от тях вие биткойни всъщност нямате. Имате обещание на койнбейз да ви изплати биткойните при поискване от вас и при спазване на съответните условия поставени от тях.

Ако някой от нашите потребители има опит с койнбейз, нека отговори на въпросите на Uncle_George!

Uncle_George

Добре, явно coinbase не е оферта. Това което съм вкарал там като фиатна валута и съм обърнал в крипто си стои при тях и няма как да го преместя в портфейл.
Откъде тогава да купя примерно Етериум, които после да мога да преместя в портфейл? Българска борса или друга?
Регистрирах се в Кракен, но от една седмица се опитвам да си завърша акаунта - get verified - feature disabled, съответно нищо не правя там....
Благодаря предварително.

Биткойн.БГ

Цитат на: Uncle_George - Декември 22, 2017, 06:26:59 AM
Откъде тогава да купя примерно Етериум, които после да мога да преместя в портфейл? Българска борса или друга?

Почти всички български борси в момента имат затуднения поради бойкота на българските банки.

Има един универсален вход и изход към света на крипто-валутите. Нарича се Биткойн. Всеки който има Биткойн може да го продаде в някоя от многобройните крипто-борси и да си купи някоя алтернативна крипо-валута. Тези борси работят само с крипто-валути и затова регистрацията там е много облекчена. Съответно ако искате да продадете алтернативната крипто-валута последователността е обратната: алтвалута-биткойн-декретна валута.

Винаги  може да използвате битомата в Интрепред за да си купите биткойни ако другите борси са затворени.

Каквото и да правите настоятелният ми съвет е да не държите наличните си крипто-валути по борсите. След като си ги купите, ги изтегляйте веднага в собствен портфейл, за който само вие имате тайните ключове.

Uncle_George

Здравейте отново,
Закупих си и малко количество биткойн през coinbase. След това ги прехвърлих в poloniex и ги обърнах в ripple.
Сега имам малко етериум в coinbase и малко ripple в poloniex.
Как мога да ги сваля в десктоп портфейл и кой да избера? Чета много различни мнения за портфейлите като цяло. Само за тези като усб донгъл не съм прочел негативни мнения.