Тема за съвсем начинаещи. Откъде да започна с Биткойн? Какъв Биткойн портфейл?

Започната от Биткойн.БГ, Юни 04, 2017, 05:14:24 PM

« назад - напред »

Биткойн.БГ

С повишаване на цената на Биткойн се увеличава и вниманието, което отделят на тази тема средствата за масова информация. Все повече хора чуват за Биткойн. Все по-често приятели, роднини или просто познати напоследък ми задават едни и същи въпроси свързани с Биткойн. Мислех, че съм отделил достатъчно внимание в този форум за такива въпроси. Оказа се, че необходимата иформация е разпръсната на доста места. Създавам тази тема нарочно за да се опитам да обобщя, колкото се може повече въпроси интересни за хората, които току що са чули за Биткойн и са с големи съмнения и колебания.

ЦитатМного бих се радвал да има тема в която тези които ама грам не разбираме да се намерим и от 10 кладенеца да напълним една кофа знание от къде и как да започнем с Биткойн. Там силно се надявам да не бъдем оставени на произвола, а такива като Вас да се включват и да ни насочват :)

Ще повторя някои мисли, които вече написах по повод на горното лично съобщение.

Все повече си давам сметка, че проблемът е по-скоро психологически. Хората много искат да си купят поне един биткойн, а цената все повече расте и това става по-трудно или дори невъзможно за все по-голям брой хора. За съжаление, мнозинството от хората са свикнали някой друг да се грижи за парите им. Иска се време докато всеки човек свикне с мисълта, че може и сам да се грижи за парите си.

Ще изкажа една еретична мисъл. На настоящият етап Биткойн не е за всеки! Ако за вашите пари имате доверие повече на някой друг отколкото на себе си тогава Биткойн не е за вас! Не го казвам с някакъв сарказъм или снизхождение. Давам си сметка, че има една голяма група от хора, за които това е по-добрият вариант. Биткойн е само за тези, които могат или искат да се научат сами да сгъват финансовия си парашут.

Започвайте винаги с малки стъпки. Малки стъпки във всички посоки наоколо, просто за да разгледате пейзажа. Общувайте с други начинаещи. не се шашкайте ако някои неща ви се сторят прекалено сложни! Ако четете и имате чувството, че все по-малко знаете не е чак толкова зле. Първата степен на познанието е човек да разбере, че не знае.

Купете си биткойни, получете ги, след това ги преведете на друг адрес. Така ще видите как работи мрежата и може би някои въпроси, които сега ви се струват прекалено сложни тогава ще видите, че са излишни. Вместо това ще възникнат други въпроси, за които сега не можете просто да се сетите! Хората са свикнали да работят с банки. Затова за плавен преход и като за начало е добре да се започне с Уеб-базирани портфейли и с много малки суми! Не използвайте Уеб-базирани портфейли, които работят като банки и са попечители на вашите биткойни. Избирайте такива, които нямат достъп до тайния ключ за вашия биткойн адрес!

Кратки описания на портфейлите можете да прочетете тук:
https://bitcoin.org/bg/choose-your-wallet

Други полезни хипервръзки:
http://forum.bitcoin.bg/index.php/topic,3.0.html
http://forum.bitcoin.bg/index.php/topic,82.0.html
http://www.bitcoin.bg/service.html

Източници на английски:
https://en.bitcoin.it/wiki/Main_Page
https://bitcoin.stackexchange.com/
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1631151.0

От време на време ще добавям нова информация, когато се появи.

Успех желая на всички начинаещи Биткойнери!

BitPrime

Благодаря за темата, може да се добавят и всякакви полезни линкове, които с радост бих изчел на 4те езика, които знам за максимална информираност

Биткойн.БГ

Цитат на: DragomirG - Юни 04, 2017, 07:10:24 PM
Благодаря за темата, може да се добавят и всякакви полезни линкове, които с радост бих изчел на 4те езика, които знам за максимална информираност

Добре дошъл във форума, DragomirG!

Винаги съм смятал, че не ние трябва да се съобразяваме и да се "оптимизираме" съобразно индексиращия алгоритъм на Гугъл, а Гугъл трябва да се съобразява с качественото съдържание и да си променя алгоритъма.

Ще се съобразя частично с вашата езикова култура и ще сложа няколко връзки към източници на английски.  :)

Между другото, използвам https://www.startpage.com/ за основна търсачка и понякога https://yandex.com/ и по-рядко http://www.baidu.com/

Преминаваме на ти след първите 5 дописки...  Нека да бъде като правило във форума да си говорим на вие само дакато новорегистриралите се потребители са със статут на "Начинаещ Биткойнер". След като придобият статут на "Биткойнер" и вече могат да откриват нови теми, тогава преминаваме на ти.

BitPrime

Добре, значи още малко ми остава за да фамилиарнича  ;D Ще подредя няколко точки за да е по-предгледно това, което искам да питам.

1. Тези търсачки за биткойн-related неща ли да ги ползваме основно или за всичко?
2. Исках да тествам paper wallet-а, но не разбрах така ли трябва да се направи:
- маха се връзката с хард диска от компютъра и се изключва за да се изчисти рамта
- live ubuntu usb се слага като компютъра е настроен без интернет да boot-ва от флашката
- на флашката има файловете от сайта на bitcoinpaperwallet които генерират QR кодовете и адресите
- към него се свързва лазерен принтер (не разбрах нов ли да купуваме или и 2ра ръка става но да не е работил с мрежа)
- генерираме кода като изберем да сложи и парола (или не е задължителна тази екстра парола)
- принтираме и даваме публичния ключ на фирмата/човека който ще ни прати пари
- слагаме в плик с херметично затваряне хартиеният портфейл и уж на теория парите са в него и вече може да го прибираме на безопасно?
3. Исках да тествам хардуер wallet от типа Трезор (рекламиран като най-сигурен), но такива в България май не се внасят/продават
4. В стара тема BitcoinBG каза, че са представители на едни по-евтини такива, но не ги препоръча (защо?)
5. Искам да пробвам и другият тип които май пак са хардуерни - Electrom & Jaxx но те май не са за големи суми?
6. Харесал съм един сайт в България за покупка на малко по-сериозна сума след тестовете, но не знам сигурен ли е, как разбираме?

Това се сещам засега  8)

Биткойн.БГ

Цитат на: DragomirG - Юни 06, 2017, 11:40:07 AM
Това се сещам засега  8)

Това хубаво, ама не разполагам с време да развивам дипломни работи.

С по няколко изречения...

Цитат на: DragomirG - Юни 06, 2017, 11:40:07 AM
1. Тези търсачки за биткойн-related неща ли да ги ползваме основно или за всичко?

За всичко.

Цитат2. Исках да тествам paper wallet-а, но не разбрах така ли трябва да се направи:
- маха се връзката с хард диска от компютъра и се изключва за да се изчисти рамта
- live ubuntu usb се слага като компютъра е настроен без интернет да boot-ва от флашката
- на флашката има файловете от сайта на bitcoinpaperwallet които генерират QR кодовете и адресите
- към него се свързва лазерен принтер (не разбрах нов ли да купуваме или и 2ра ръка става но да не е работил с мрежа)
- генерираме кода като изберем да сложи и парола (или не е задължителна тази екстра парола)
- принтираме и даваме публичния ключ на фирмата/човека който ще ни прати пари
- слагаме в плик с херметично затваряне хартиеният портфейл и уж на теория парите са в него и вече може да го прибираме на безопасно?

Ако имате напреднали знания в областта на информационните технологии разбира се, може да поговорим и за това! Хартиените портфейли обаче, не са за начинаещи. Те са за напреднали. Дори и да съхранявате тайния ключ на хартия, когато се наложи да ги харчите пак трябва да ползвате устройство свързано с интернет за да излъчите подписаното съобщение, защото не може да го пуснете по гълъб до най-близкия миньор...


Цитат на: DragomirG - Юни 06, 2017, 11:40:07 AM
3. Исках да тествам хардуер wallet от типа Трезор (рекламиран като най-сигурен), но такива в България май не се внасят/продават

Поръчайте си го по Интернет.

Цитат4. В стара тема BitcoinBG каза, че са представители на едни по-евтини такива, но не ги препоръча (защо?)

Защото не аз произвеждам микроконтролера, който съхранява тайния ключ.

Цитат5. Искам да пробвам и другият тип които май пак са хардуерни - Electrom & Jaxx но те май не са за големи суми?

Пробвайте ги. Само трябва да знаете, че това не са хардуерни портфейли.

Цитат6. Харесал съм един сайт в България за покупка на малко по-сериозна сума след тестовете, но не знам сигурен ли е, как разбираме?

Някой който постоянно повтаря, какви големи суми ще купува и затова не може да се реши, обикновено е айрян без мляко (казват му още - гола вода). Ще го повторя още веднъж за N-ти път - започнете с малки суми и малки стъпки с Уеб-базиран портфейл.

Ако случайно имате уплах от компютри и вярвате само на хартия, можете да не ползвате генератор за случайни числа и сам да си го изчислите на ръка. След като имате това случайно число:
От 1 до 115792089237316195423570985008687907852837564279074904382605163141518161494337.
Имате стандартен алгоритъм, който пак може да го изчислите постъпково наръка с молив и хартия та чак до биткойн адреса!

http://www.swansontec.com/bitcoin-dice.html

lamaker

Благодаря много за форума! На мен лично ми е много полезен. Понеже темата е озаглавена "Тема за съвсем начинаещи..." бих искал да задам няколко много базови въпроси всички, от които са свързани с начините на плащане:

След търсене се спрях на Coinbase.com за покупката на първия ми bitcoin поради многото налична информация. В документацията са обяснение няколко начина на плащане:

1. Linking bank account (Такса - 1.49 %)
2. SEPA transfer (Такса - 1.49 %, Време - 1 до 3 работни дни)
3. Credit/Debit card (Такса - 3 до 4 %, Време - веднага)

Та моите въпроси са:
1. Кой метод използвате по принцип (тук бих искал да разбера как процедират по напредналите юзъри, които купуват по големи количества биткойни. За начинаещите се подразбира, че с Paypal, EasyPay или Debit card може би е най-лесно/удобно)?
2. SEPA transfer - тук не ми е ясно дали само трансфера става за 1 до 3 дена и после купуването може да стане веднага или че отнема 1 до 3 дена за трансфера и после отнема още толкова време коините да пристигнат (би било доста бавен процес...)?
3. Как седят нещата със свързването на Банков акаунт? Някой от вас ползва ли го при покупката на по-големи количества биткойни?

Всяка допълнителна информация би ми била от огромна помощ.

П.С: Ако има някакво значение, ползвам услугите на Фибанк и ДСК. Имам и разплащателна сметка с карта (Visa Elektron - 3D secure).

Благодаря предварително!

Биткойн.БГ

Цитат на: lamaker - Юни 19, 2017, 02:10:40 PM
Благодаря много за форума! На мен лично ми е много полезен. Понеже темата е озаглавена "Тема за съвсем начинаещи..." бих искал да задам няколко много базови въпроси всички, от които са свързани с начините на плащане:

Добре дошли във форума, lamaker!

Доклкото разбирам това ще ви е първата покупка на биткойн изобщо?
Какъв Биткойн портфейл използвате?


Биткойн.БГ

Цитат на: lamaker - Юни 19, 2017, 02:31:29 PM
Добре заварил :) Jaxx, Blockain.info

Това първата ви покупка на биткойн ли е?

Нямам никакъв пряк опит с Coinbase. Ако имате сметка в Blockchain.info би трябвало да знаете, че от там също  можете да си купите биткойни? Защо предпочетохте Coinbase пред Blockchain.info? Предполагам иимате предвид Blockchain.info, а не Blockain.info?!


lamaker

Да, първият ми биткойн ще бъде.
Да, Blockchain.info имах предвид.

Наличието на много мнения/туториали/информация за Coinbase ми дава определена сигурност, която за начинаещ смятам че е доста важна. Друга причина, е че ако се използва GDAX, Coinbase не начисляват почти такси при покупката на Bitcoin (GDAX е техен продукт). Използвах и https://www.buybitcoinworldwide.com/ за да сравня това, което предлагат и другите алтернативи.

Въпросите за SEPA трансфера и Дебитната карта не се ли отнасят по същия начин и за другите алтернативи: Kraken, Blockchain.info, Bitstamp и т.н?

Биткойн.БГ

Цитат на: lamaker - Юни 19, 2017, 02:53:11 PM
Въпросите за SEPA трансфера и Дебитната карта не се ли отнасят по същия начин и за другите алтернативи: Kraken, Blockchain.info, Bitstamp и т.н?

В България ли живеете? Правили ли сте досега SEPA преводи към чужди банки?

Ако сте начинаещ и живеете в София най-лесно е да си купите биткойни от битомата в Интерпред. За покупка от 50, 100 или 1000 лева това определено е най-лесният начин. За начинаещите още веднъж ще препоръчам - Не купувайте големи количества биткойни без преди това да сте купили малки количества биткойни!!! Научете се първо да се грижите за тайните ключове, да ги съхранявате и да ги възстановявате и чак след това влагайте големи пари в биткойни!

lamaker

Аз не съм казвал, че ще купувам големи количества биткойни. Внимателно прочетох препоръките ви отностно този въпрос и съм напълно съгласен с вас. Въпроса е, че предполагах че ще ми препоръчате този начин на купуване (и не че има нещо лошо в него) и за това споменах във въпроса ми "как купуват по-напредналите потребители" и "по-големи количества". Също така очаквах, че начините на плащане са подобни и на другите места и повече хора тук ще споделят мнение защо да избера SEPA превод вместо Debit card или обратното.

Все пак благодаря за отделеното време. И още веднъж благодаря за форума!

Биткойн.БГ

Цитат на: lamaker - Юни 19, 2017, 03:14:34 PMСъщо така очаквах, че начините на плащане са подобни и на другите места и повече хора тук ще споделят мнение защо да избера SEPA превод вместо Debit card или обратното.

Българските банки не предлагат услугата SEPA превод.

lamaker

Днес попитах в ПИБ и те предлагат SEPA трансфери. Почти съм сигурен, че всяка една банка в България ги предлага:

https://www.ecb.europa.eu/paym/retpaym/paymint/sepa/html/index.en.html

Биткойн.БГ

Цитат на: lamaker - Юни 19, 2017, 03:26:38 PM
Днес попитах в ПИБ и те предлагат SEPA трансфери.

Така ли? Това е много интересно. Не ги виждам никъде упоменати в тарифата им!
Ненапразно ви попитах дали досега сте правили SEPA преводи?

Ще може ли следващият път, като идете при тях да ги питате и за таксите, които удържат за SEPA преводите? А и да им посочите хипервръзката, която сте посочили по-горе. Ще съм ви благодарен ако след това опишете във форума, какви обяснения сте получили.