Становище по отношение на очакванат твърда вилица SegWitt2x

Започната от Dr. Chaos, Ноември 04, 2017, 06:34:39 PM

« назад - напред »

Бихте ли подкрепили становище против SegWit2x като потребители на Биткойн мрежата ?

Да, трябва да имаме позиция по този въпрос.
2 (100%)
Не, аз подкрепям Segwitt2X.
0 (0%)
Не ме интересува, държа до откат.
0 (0%)

Общ брой гласове: 2

Гласуването приключено: Ноември 09, 2017, 06:34:39 PM

Dr. Chaos

Становището е тук: https://github.com/Mo6e/Sofia-meetup/blob/master/README.md

Бе предложенот в групата за срещи, 14 гласуваха "ЗА", 4 "ПРОТИВ".

Тъй като текста е на английски, а не всеки се справя, ще го перефразирам накратко.
Становището е във връзка с предстоящата твърда вилица между 16 и 17 ноември, която е част от едно споразумение между големи биткойн бизнеси от юли месец.

Има няколко проблема свързани с тази вилица, няколко човека решихме да напишем този текст, сам по себе си няма никакво значение, просто представлява едно мнение. Искаме да разберем дали българските биткойнери могат заедно като общност да излязат с обща позиция по случващото се.

Първи и основен проблем е защита от преиграване (replay protection). Това е свързано с рискът една трансакция в едната мрежа преди вилицата да бъде валидна и на двете мрежи. Единия вариант е този който BCash направиха т.е. трансакция върху едната мрежа да бъде невалидна на другата. SegWit2x предлагат вариант при който за да няма преиграване е нужно да манипулираш трансакцията си по специфичен начин, за да бъде невалидна в едната мрежа(https://github.com/btc1/bitcoin/commit/a3c41256984bf11d95a560ae89c0fcbadfbe73dc).

Вторият проблем e свързан с обратната съвместимост. Биткойн е софтуер, като всеки софтуер няма значение каква версия поддържаш за да работи. Дори и стара версия на bitcoincore ти позволява да ползваш спокойно мрежата. При активация на твърда вилица ще има промяна на консенсусния механизъм чрез уголемяване на блока до 8 мегабайта. Това означава, че всеки bitcoincore нод, с каквато и да е версия на клиента няма да е вече валиден.

Трети проблем е свързан с механизма на разработка и поддръжка на проекта. Като проект с отворен код в него участват множество разработчици от целия свят, много от които анонимни. Методиката на разработка е изключително строга тъй като прежата се атакува 24/7, всяко предложение се преглежда и оценява технически от всички. Когато се направи твърда вилица SegWit2x, цялата методика на разработка се изменя и попада в ръцете на малко на брой разработчици повечето от които собственици или съсобственици на частни компании.

Четвърти проблем е свързан с това че увеличението на блока би довело до концентриране на власт в по-големи организации от миньори и бизнеси. Идеята на Биткойн мрежата е да бъде достъпна за всеки, ако достъпът бъде ограничен това би довело до разрушение на децентрализационните идеи.

От страна на желаещите да направят твърдата вилица основно стой тезата за нуждата от повече трансакции във всеки блок. Желанието е да се увеличи производителността, но за сметка на децентрализацията. Това е съвсем естествено, тъй като част от тези бизнеси биха били ненужни например при възможност за отваряне на канали посредством светкавичната мрежа или атомични размени, все неща в ранна фаза, но на път да станат реалност в следващите няколко години.

Моля гласувайте, дайте мнение, променете текста. SegWit2x към този момент не изглежда нужен, не и преди да достигнем до ново запълване на блоковете. До тогава, няма нужда от ново разделение на мрежата.


Биткойн.БГ

По-долу помествам едно мнение от форума на биткойнтолк.орг, което накратко и цалостно обобщава моето разбиране за случващото се.

ЦитатBitcoin is trying to compete with assets like Gold. You can't "fork" Gold or redefine what Gold is and that has value. Bitcoin's resistance to re-definition, likewise has value. Some people are trying hard to damage this resistance in order to say "see? Bitcoin is crap, it can be forked, it can be inflated through forks, uncertainty can be introduced on what fork will be the "right" one, etc etc... gold doesn't have all this bullshit, I'll stick with gold / stocks / fiat".

This is why all the forkers are cancer. They are undermining bitcoin, or are actively trying to control it, under any narrative like "bigger blocks". Even when they had their "big blocks" with BCH and the 8mb fork, now they are trying to take BTC to 8mb as well with S2X. Why don't they simply stick to BCH? It's simple: Because it was never about big blocks, it was about CONTROL.

Dr. Chaos

Еми, така е. Става дума за власт, изобщо не става дума за технология и наука. Волята за власт е постоянно психологическо състояние у човека, то и за тва сме изградили през последните 10000 години йерархични централизирани системи, щот гошо иска да е шеф и той да казва. Преди гошо е бил поставен от Бог, сега поне сме на етап избран от народа.

Не е само sw2x, то кви ли не извратении опити за преврат имаше последните години. Секи иска да сложи ръка на мрежата, хубавото е че пазителите й са хора които се борят за права и свободи от 30 години. Няма да се даде мрежата на трима костюмаря, няма да се даде и на правителство с ядрени глави. Ние малките брънки по света, няма да я дадем, щот тая мрежа е най-ценното нещо и е базата за строежа на XXI век.

Мисля, че 2017 е година на прочистване. Всичко това е хубаво, прави мрежата по-силна. А всички жадни за власт, да земат да стана политиканци наместо да нарушават неутралитета на технологията.

Биткойн.БГ


Dr. Chaos

Да, все пак доста монети си бяха. Фючърсите на 10% ги оценяваха. Аз съм доволен от развоя на нещата, въпреки че не взехме втори бонус тази година.

AlximikA

Понеже не ми се пуска нова тема а и не знам дали господина с който си говорих е компетентен, но нещата които казва ми звучат притеснително.  Ще копирам няколко поста:

Той - Ако скоро получите голд не го продавайте, защото има опастност от дублиране на private key с биткойн и може лесно да ви откраднат биткойните.
Той - Кеш има много по-добра защита. След появата на Голд ще има доста случаи на недоразбрали и има вероятност да им бъдат откраднати биткойни поради дублирането.
Аз - кои биткойни ? Обясни
Аз - Голд твърди ,че има много добра защита... Ти казваш, че Кеш също е защитен!
Той - Получава се дублиране на private keys между Bitcoin Gold и Bitcoin. Всички майнари имат свален блокчейна на Биткойн на техните компютри и така те имат достъп до private keys. Когато ти получиш Голд и го продадеш той има същият private key като на твоите биткойни и много лесно могат да си присвоят твоите биткойни. Кеш не е застрашен от дублиране.

Това което казва реално ли е ?

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Ноември 14, 2017, 03:25:12 PMВсички майнари имат свален блокчейна на Биткойн на техните компютри и така те имат достъп до private keys.
...
Това което казва реално ли е ?

Не, разбира се. Достъп до тайният ключ има само собственика на биткойните. Всички останали имат достъп само до явния ключ от двойката таен/явен ключ, с който  явен ключ се проверява достоверността на преводите подписани с тайния ключ.

Има много начини да се разделят монетите при вилица в един портфейл. Най-безотказният и безопасен е след датата на вилицата да създадете нов биткойн адрес в основната блокверига на биткойн и да прехвърлите цялата наличност от портфейла по този адрес. Може да направите прехвърлянето на части и по различни новосъздадени адреси за по-голяма защита на личните финансови данни. Едва когато салдата ви са нулеви по биткойн адресите съществували до датата на вилицата може да преведете същите монети по адрес в алтернативната биткойн блокверига. От този момент нататък това вече са различни монети съществуващи в различни блоквериги. Никой нищо не може да ви открадне нито да го дублира.

Първите няколко години на мода бе създаването на алтернативни криптовалути с алтернативни блоквериги. Видя се, че каквото и ново да се създаде то няма шанс под сянката на Биткойн и докато Биткойн се развива и печели известност. Затова на мода вече е да се създаде алтернативна валута на основата на вилица на Биткойн. Само ако платиш "дивидент" на притежателите на биткойни ти можеш да имаш някакъв шанс да им привлечеш вниманието. Скоро обаче и тази мода ще отшуми. Ще дойде модата не на вилиците,  а на страничните блоквериги на основата а Биткойн.


AlximikA

За тези вериги говориш отдавна а аз все още разбирам до толкова до колкото 1 бтц ще бъде заключено безвъзмездно във веригата на Биткойн и ще бъде емитирано в друга верига, като броя на заключените и емитираните ще е равен винаги.Малко ми прилича на светкавична мрежа... Дай нагледен пример за какво ще се ползва страничната верига(някоя) за да асимилирам по добре логиката. Моля те :)

lubokkanev

Цитат на: BitcoinBG - Ноември 05, 2017, 12:38:35 AM
По-долу помествам едно мнение от форума на биткойнтолк.орг, което накратко и цалостно обобщава моето разбиране за случващото се.

Какво е мнението ти за цензурата в главните форуми за Bitcoin - bitcoin.org, bitcointalk.org, r/bitcoin от скоро и twitter?

Биткойн.БГ

Цитат на: lubokkanev - Май 21, 2018, 06:09:04 PM
Какво е мнението ти за цензурата в главните форуми за Bitcoin - bitcoin.org, bitcointalk.org, r/bitcoin от скоро и twitter?

Добре дошъл във форума, lubokkanev!

Не съм в течение на това. Какво се цензурира там?

lubokkanev

Благодаря.

Общо взето всякакви критики към решенията на Blockstream биват изтрити и потребителите баннати. От 2015 година разговор за вдигането на размера на блоковете е забранено в тези форуми. Преди това 90% от хората бяха на мнение че това е логична следваща стъпка.
https://medium.com/@johnblocke/r-bitcoin-censorship-revisited-58d5b1bdcd64 Тук е описано по-подробно.

Биткойн.БГ

Цитат на: lubokkanev - Юли 31, 2018, 10:42:09 AMПреди това 90% от хората бяха на мнение че това е логична следваща стъпка.

Моите впечатления са тъкмо обратните. 90% от хората смятат, че Биткойн Кеш не е нищо повече от корпоративен Биткойн на Битмейн. Това обективно е отразено в цената. Биткойн Кеш е 10% от цената на Биткойн! По мои наблюдения феновете на алтернативните биткойни са хора продали биткойните си твърде рано и на много ниски цени. Нежеланието им да си признаят грешката ги е докарало до отчаяната стъпка да се метнат в някой от алтернативните биткойни носещи думата Биткойн, като част от заглавието си.

Съвсем естествено е да се трият мнения за алтернативни крипто-валути в темите за Биткойн. Аз например, когато вляза в някоя тема свързана с Биткойн не желая да си губя времето да чета за алтернативните биткойни, защото не са ми интересни. Ако искам да чета нещо за Биткойн Кеш ще вляза във форум специализиран за Биткойн Кеш. Трябва да се уважават читателите на даден форум и да не им се губи времето с всевъзможен спам.