Втора биткойн борса обяви, че преустановява плащанията на клиенти в долари

Започната от Биткойн.БГ, Април 19, 2017, 03:38:53 PM

« назад - напред »

Биткойн.БГ

Вчера една от най-големите биткойн борси OKcoin обяви, че спира да приема депозити в долари от 18-ти Април, а също така преустановява тегленията от сметки на клиенти в долари. Миналата седмица друга голяма биткойн борса Bitfinix обявиха същото и също в сила от 18-ти Април. Характерното за случаят е, че проблемите не са предизвикани от банките, които пряко ги обслужват в Хонг Конг и Тайван. Проблемът е при американските банки кореспонденти, които отказват да изпълняват нареждания от ханконгските или тайванските банки, когато тези преводи са свързани с биткойн борса. Новият момент в поредният сблъсък между Биткойн и банките е в това, че вече имаме съгласувани действия между банките в една държава срещу банките в друга държава обслужващи биткойн борси.

Тези биткойн борси са изцяло законни и регулирани в държавите, в които работят. Тогава защо? Опитите за изясняване на причините удрят на камък. Отговорът на американките банки е подобен на една известна банкова реклама - "Ами, защото така"!

Прекият резултат е, че само за 1 седмица количеството на доларови тетери в обръщение се е увеличило двойно. Тетерът е криптовалута на основата на биткойн и е криптографски свързан с блокверигата на Биткойн, но стойността му е фиксирана към съответната ваалута 1 доларов тетер е равен на един долар.

---

Another Bitcoin Exchange Operating in China Has Suspended Fiat Deposits

A second bitcoin exchange has suspended fiat deposits because of issues with intermediary banks.

One of the leading Chinese cryptocurrency exchanges, OKCoin.cn, has sent a message to its users stating that starting from April 18, 2017, it is temporarily suspending USD deposits. This is the second cryptocurrency exchange after Bitfinex, which was also forced to stop accepting fiat deposits starting Tuesday, April 18.

https://coinidol.com/okcoin-china-suspended-fiat-deposits/


AlximikA

Не мога да го прочета на английски, но от написаното на Български си вадя следните изводи:

Доларовата система (ФЕД) смята ,че може да изолира Биткойн с което да подкопае доверието към него. Доста жалък опит... нещо като да им изключим телефоните за да нямат Интернет :) (визирам времето на модемите)

Явно вече банковата система започна да осъзнава какъв колосален проблем има със Биткойн!
Мръсните номера тепърва ще предстоят според мен.

Имам въпрос за тетера:
Обезпечен ли е на 100% с долари или само е фиксиран фиктивно ?
Тоест, мога ли директно да превалутирам тетер/USD или задължително тетер/борса/BTC/USD
С тетер може ли да се пазарува... тоест обезпечен ли е с функционалност за да може да се превърне в "цифров долар" ?

Извинявам се за тъпият въпрос но аз само наблюдавам процесите без да участвам в тях за момента.

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Април 20, 2017, 02:46:34 PM
Имам въпрос за тетера:
Обезпечен ли е на 100% с долари или само е фиксиран фиктивно ?
Тоест, мога ли директно да превалутирам тетер/USD или задължително тетер/борса/BTC/USD
С тетер може ли да се пазарува... тоест обезпечен ли е с функционалност за да може да се превърне в "цифров долар" ?

Компанията издател на тетера твърди, че е обезпечен на 100%. Наличието на блокверига позволя във всеки един момент да се види колко доларови тетери има в обръщение.

Можете по всяко време да си получите покритието в долари. Проблемът е в това, че има само два варианта:
1. Обезпечението може да е в доларови банкноти. Тогава трябва да отидете на място за да си получите наличните банкноти.
2. Обезпечението може да е по банкова сметка на компанията издател. Тогава обаче обезпечението не е в долари, а на практика в банкови облигации. Когато внесете пари по сметка в банка вие вече пари нямате. Имате обещание на банката, че при поискване ще си изплати дълга към вас. На практика обаче банката може да оспори това свое задължение, като блокира сметката ви по някакъв повод. Това се е и получи в момента. Американските банки са блокирали 180 милиона долара на борсата Bitfinex, като 30 милиона от тях са обезпечение по доларови тетери. Не се знае, на какво основание са го направили и не се знае докога.

Дали един търговец ще приема тетери или не, зависи само от търговеца. Никой не може да го задължи. Ако търговеца има портфейл, в който съхранява тетери, може да приема плащания в тетери.

Цитат на: AlximikA - Април 20, 2017, 02:46:34 PM
Извинявам се за тъпият въпрос но аз само наблюдавам процесите без да участвам в тях за момента.

На първото ми работно място преди много години имах много свестни шефове. Та от тях съм научил, че когато става въпрос за пари, няма такова нещо като "тъпи" въпроси.

AlximikA

Това какво твърди компанията е незадоволително за мен! Логиката се губи да има 100% обезпечение! Дефакто те твърдят ,че са във валутен борд... нали така ?
Как се емитират тези тетери ?
Тетера сам по себе си предполага ,че е закупен с BTC... от къде тогава идва 100% обезпечение в USD ? Нещо куца сериозно в тази теорема :)

Другата ми гледна точка за създалата се ситуация с отказа от обезпечаване на взиманията е умишлено да раздуват Биткойн икономиката... ако нямаш как да ги осребриш чрез директна обмяна ще го направиш чрез покупателната им възможност!
Честно казано се съмнявам да имат толкова акъл... ,че да го стимулират по този начин!

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Април 22, 2017, 08:52:33 PM
Това какво твърди компанията е незадоволително за мен! Логиката се губи да има 100% обезпечение! Дефакто те твърдят ,че са във валутен борд... нали така ?
Как се емитират тези тетери ?
Тетера сам по себе си предполага ,че е закупен с BTC... от къде тогава идва 100% обезпечение в USD ? Нещо куца сериозно в тази теорема :)

Другата ми гледна точка за създалата се ситуация с отказа от обезпечаване на взиманията е умишлено да раздуват Биткойн икономиката... ако нямаш как да ги осребриш чрез директна обмяна ще го направиш чрез покупателната им възможност!
Честно казано се съмнявам да имат толкова акъл... ,че да го стимулират по този начин!

Не виждам никакво противоречие. Тетерите може да се закупуват и с монголски тугрици, а след това тугриците се продават срещу валутата в която се пази обезпечението.