Промяна новините на форума:

Поставихме Началото... Добре Дошли!

Main Menu

Ликвидна демокрация!

Започната от AlximikA, Март 17, 2017, 07:25:54 PM

« назад - напред »

AlximikA

Нямам представа дали темата е за тук или за раздела, който няма нищо общо с нищо общо! Според мен е за тук.
Силно съм впечатлен от една концепция която може да промени политиката и промяната може да стартира от обществото!
Ето я концепцията: http://gong.hr/media/uploads/election_innovation.pdf

Пускам темата в този форум защото вярвам тук сме се събрали само "фенове" на системата! Също така смятам, че тази концепция е абсолютно изпълнима само чрез блок-верига ?

С няколко думи:
Това е динамична избирателна система в която доверието се дава и преотдава от човек на човек и може да бъде оттеглено във всеки един момент! По този начин отпада досегашната архаична изборна система!
Възможно е пробива от тази система да стане достоен конкурент на пробива Биткойн.

Бих се радвал да чуя мненията ви!

Биткойн.БГ

Има вече такава криптовалута, в чийто алгоритъм няма блокове и блокверига, а използва насочена нециклична графика  (DAG - directed acyclic graph) - https://en.wikipedia.org/wiki/Directed_acyclic_graph

https://byteball.org/
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1608859.0

Едва ли ще ти хрумне нещо, което вече не се пробва в някоя от 700-те алтернативни криптовалути, които се стремят да запълнят действителна или въображаема празнота в Биткойн.  ;D

AlximikA

 :)
То е ясно ,че вече ми е хрумнало... но това нали го нищим в другата тема  ;D

Тук въпроса не е свързан с валута обаче. Тук въпроса е свързан дали можем да организираме обществото и политическата система по този принцип ?

Иначе ,че има валута която работи на този принцип е хубаво но едва ли има нещо общо :)

В случая с "динамична избирателно-управленска" система, няма да имаме нужда да създаваме стойност а по скоро да разпределяме доверие.


Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Март 17, 2017, 08:28:15 PM
То е ясно ,че вече ми е хрумнало... но това нали го нищим в другата тема  ;D

Нищо ново не мога да кажа по другата тема. Предавам се.  ;D

Цитат на: AlximikA - Март 17, 2017, 08:28:15 PM
В случая с "динамична избирателно-управленска" система, няма да имаме нужда да създаваме стойност а по скоро да разпределяме доверие.

Именно де. Доверието е ценност, а от там има и стойност, която може да се прехвърля от един човек на друг. По този начин за дадена длъжност може да се избира човек, който е получил най-голям "кредит" на доверие, както е модерно сега да се изразяват по изборните студиа.

"Динамиката" се изразява в променливия начин, по който това доверие се прехвърля от един човек на друг. Смисълът е в това, че различните хора имат различна степен на познание по различните въпроси. Иван, Петкан и Драган имат различно образование и професионален опит. По въпросите за ядрената физика най-вещ е Иван, защото е завършил ядрена физика. При един референдум Петкан и Драган решават да не гласуват пряко, а да упълномощят Иван да гласува от тяхно име. Те превеждат своето "право" на глас на Иван. Така когато Иван гласува той не гласува само с един глас, а гласува с цели три гласа. Хората с по-задълбочени познания по даден въпрос получават по-голяма тежест при решаването му. Огромна крачка напред в сравнение със сегашната система, в която гласът на един професор е равностоен на гласа на един човек от малцинствата, който няма и основно образование.

Е винаги ще има хора, които ще решат, че това е бошлаф работа и е по-добре да прехвърлят гласа си срещу няколко кебапчета и бира или безплатна автобусна екскурзия. Но и не е необходимо една система да бъде повсеместна и всеобхватна за да работи добре!

AlximikA

Радвам се, че поне за ликвидната демокрация сме на едно мнение!
Как линковете които ми дадохте горе ще ми помогнат да реализирам своя глас по най-добрият за мен начин ?
Нека бъдем прагматични... нещо конкретно има ли по темата :) Алгоритъма очевидно е обективен за Вас!
(Как според вас е по правилно, ликвидна или течна ?)

Понеже от днес концепцията Ни има модерен сайт... http://bincome.eu/
Се замислих ,че трябва да добавим това:

"Единствената първа, неизменна и последна цел на този проект ще бъде:

1 BIN = 1 САТОШИ"

Валутен борд към Биткойна..... една непосилна задача която може за винаги да раздава базов доход!

Рано Ви е да се предавате :)

С уважение
Любо

AlximikA

Мога да го обясня още по идиотски:
Искам да превръщам електричеството в блага!


Сега дали разбирате за какво се боря ?

Питам члена на Биткойн Фондацията!
(Един от вас е Сатоши!)

С уважение


p.p
Нашата първа, единственна, неизменна, и последна цел на този проект ще бъде...

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Април 07, 2017, 12:32:02 AM
Мога да го обясня още по идиотски:
Искам да превръщам електричеството в блага!

Милиарди хора по света всеки ден превръщат електричеството в блага. Те използват електричество на работното си място, където произвеждат стоки и услуги. В какво точно искате да превръщате електричеството?

Биткойн използва електричество за да предпазва разпределената счетоводна книга /блокверигата/  от фалшифициране. Електричеството, което биткойн използва е една много малка част в сравнение с електричеството, което използват десетките хиляди банки по света, техните многобройни клонове и офиси, центровете за бази данни на фирми като Виза, Мастеркард, Амекс, Дискавър и десетки други подобни. Ако застанете на някоя улица в някой голям град по света ще видите една хлебарница на всеки три-четири банки, банкови клонове или фирми за финансови услуги. Това е ненормално и само говори за степента на изкривяване до която сме достигнали в икономиката поради невероятно раздутия балон на финансовия сектор.

Цитат на: AlximikA - Април 07, 2017, 12:32:02 AM
Сега дали разбирате за какво се боря ?

Ако се не лъжа, борите се всеки човек да има достатъчно пари.  :)
Това добре, но нека да видим, кой ще работи ако всеки има достатъчно пари?!

Цитат на: AlximikA - Април 07, 2017, 12:32:02 AM
Питам члена на Биткойн Фондацията!
(Един от вас е Сатоши!)

Член съм на една биткойн фондация и на една биткойн асоциация. Не зная точно кой е Сатоши. Предполагам, че това е група от хора.

AlximikA

От едната тема... хоп в другата :)
Държа да подчертая ,че по никакъв начин не оспорвам пробива на Биткойн! Свалям шапка на гения достигнал до прозрението да сътвори подобна система, дори понякога имам съмнения дали изобщо човешкият ум е способен на този подвиг! Но това е друга тема :)

По повод въпроса дали ще има кой да работи... мисля ,че сме го нищили но нека пак:
Технологията еволюира до степен в която роботите правят роботи... няма работа за всички и колкото повече навлизаме в ерата на дигиталните роботи, толкова по малко работа ще има. Човечеството трябва да се храни.... нали ?
Дори Илън Мъск и ред други от неговият ранг започнаха да говорят ,че трябва да започне да се мисли в посока базов доход!

Това което Аз искам е не просто всички да имат пари. Аз искам да освободим ума като задоволим тялото. Обществото ни е болно защото намира смисъл само в трупането на стойност и нейното съхранение. А тази болест се поражда от абсурдната и несигурна система в която живеем! Система с базов доход ще донесе спокойствие и просперитет.
Искам върху вече създадената технология,която трансформира електричество в стойност... да изградя нова икономика(нов модел), която поставя здрав фундамент за просперитета на всеки един индивид! Икономика в която и най-дивият капиталист ще тегли цялото общество напред... а не само себе си! Икономика в която парите са средство а не цел!Икономика в която не е важно да си богат а е важно да си полезен!

Имам един конкретен въпрос.Трудно ми е да го обясня директно и затова ще пробвам с теоретична постановка:
Представете си блок-верига която е свързана с всяка друга блок-верига.(?!?)
Идеята е всеки един от нас да може да заключи в тази блок-верига колкото иска от която иска цифрова валута и в замяна да получи еквивалентното количество монети, които са продукт на тази блок-верига. Във всеки един момент когато потребителя върне същото количество монети на веригата , тя му връща това което е било заключено срещу тях.
Ето това възможно ли е изобщо да бъде постигнато ? Като това трябва да е автоматизиран процес а не да има някаква фирма или гарант.

п.п
Липсва ми във форума тема за:  bitcoin unlimited, BTC , fork

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Април 12, 2017, 05:12:03 PM
Технологията еволюира до степен в която роботите правят роботи... няма работа за всички и колкото повече навлизаме в ерата на дигиталните роботи, толкова по малко работа ще има. Човечеството трябва да се храни.... нали ?

Човечеството трябва да се храни, като се приспособява към постоянно променящите се икономически и технологични условия. Преди 70 години в развитите тогава държави е било изключително престижно за една млада жена да работи като... телефонистка! Вземали са се само млади дами със завършено висше образованиел Има ли сега такава професия? Не.

Ако вашата основна грижа е да храните огромни маси от хора с изчезващи професии, вие никога няма да развивате новите техвологии в областта на съобщинията. Едни професии изчезват, други професии се появяват. Задачата на държавата е не да изхранва хората с изчезващи професии. Задачата на държавата е да помогне на тези хора да се преквалифицират, като временно ги подпомогне материално докато учат. Разбира се, изключително важно е тази преквалификация да бъде работеща, а не само отбиване на номера!

Цитат на: AlximikA - Април 12, 2017, 05:12:03 PM
Имам един конкретен въпрос.Трудно ми е да го обясня директно и затова ще пробвам с теоретична постановка:
Представете си блок-верига която е свързана с всяка друга блок-верига.(?!?)
Идеята е всеки един от нас да може да заключи в тази блок-верига колкото иска от която иска цифрова валута и в замяна да получи еквивалентното количество монети, които са продукт на тази блок-верига. Във всеки един момент когато потребителя върне същото количество монети на веригата , тя му връща това което е било заключено срещу тях.
Ето това възможно ли е изобщо да бъде постигнато ? Като това трябва да е автоматизиран процес а не да има някаква фирма или гарант.

Това е разработено още преди 3 години. Нарича се странични блоквериги.
https://www.blockstream.com/sidechains.pdf - бялата книга на проекта
https://gendal.me/2014/10/26/a-simple-explanation-of-bitcoin-sidechains/ - на английски
https://bits.media/sidechains-explanation/ - на руски


Цитат на: AlximikA - Април 12, 2017, 05:12:03 PM
Липсва ми във форума тема за:  bitcoin unlimited, BTC , fork

Можете да откриете нова тема във форума и да споделите точно, какво ви липсва? Само че, задавайте максимум по 2-3 въпроса. Задтруднявам се да отговарям на много въпроси наведнъж. Пък и от отговорите на някой въпрос ще разберете, че останалите да речем 5 въпроса са излишни.

AlximikA

Много са интересни линковете! Аналогията със земята е доста добра.
(малко мъка е четенето чрез гугъл преводача но идеята се разбира :) )

Има ли вече свързани вериги с Биткойн ?
Очевидно Биткойн е направен да се разширява като функционалност по хоризонтален път чрез свързани вериги!
(бях сигурен че трябва да има подобна функционалност защото е логична)

Имам и друго питане:
Мога ли да си изпратя сам на себе си... но да си вменя условия за получаване ?
Има ли времеви лимит за изпълняване на условието за получаване ?
Този ми въпрос е свързан с ликвидната демокрация но чак след като ми отговорите ще продължа за да избегнем излишните въпроси. Както пожелахте :)

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Април 21, 2017, 03:49:20 PM
Има ли вече свързани вериги с Биткойн ?
Очевидно Биткойн е направен да се разширява като функционалност по хоризонтален път чрез свързани вериги!
(бях сигурен че трябва да има подобна функционалност защото е логична)

Има свързани вериги, но има и други още по-интересни неща. Наподобяват химическите елементи в Менделеевата таблица.
https://elementsproject.org/

Цитат на: AlximikA - Април 21, 2017, 03:49:20 PM
Имам и друго питане:
Мога ли да си изпратя сам на себе си... но да си вменя условия за получаване ?
Има ли времеви лимит за изпълняване на условието за получаване ?
Този ми въпрос е свързан с ликвидната демокрация но чак след като ми отговорите ще продължа за да избегнем излишните въпроси. Както пожелахте :)

Краткият отговор е да, има. Само с въпроси обаче няма да получите системни познания. Трябва четене. Без английски няма да може да напреднете особено.

Краткият списък за получаване на системни познания е:

1. Да си припомните от гимназията операции с вектори - събиране, изваждане, умножение и деление на вектори.
2. Курс по математика на елиптичната крива. Ще ви покаже основата за схемата на електронния подпис, която използва Биткойн.
3. Кратък курс по основи на програмирането, за предпочитане на C++.
4. Курс по мрежовият протокол на Биткойн.
5. Курс по Git - това е система за управление на версиите на софтуерно приложение с отворен код.
6. Преглед на списъка от BIPs (Bitcoin Improvement Proposals). Последният път като ги гледах наближаваха 150 на брой. Прегледа на този списък ще ви изясни, какви стандарти са възприети за Биткойн, какъв е смисъла от всеки конкретен стандарт и какви допълнителни възможности педоставя на потребителите на Биткойн.

Изобщо, така като гледам, в скоро време ще има огромни промени в методологията за обучение на млади финансисти във ВУЗ-овете.  8)


AlximikA

Търпелив човек сте Вие BitcoinBG!

Като изключим английският с ,който явно ще трябва да се ангажирам за да имам шанса да се закопая в дебрите на тази технология, която е толкова интересна за мен...
Като изключим ,че свободно време почти нямам... но някак между децата, жената и работата ще гледам да намеря :)

От къде трябва да се започне ?

Не е ли време тази асоциация да направи някакви курсове ?
-----------------------------------------------

По повод ликвидната демокрация:
Смятате ли ,че е по правилно даденото доверие да се връща бавно обратно към собственика си ?
Все ме тегли тази отрицателна лихва... някак и във вселената няма нищо статично :) (гравитация)
Изхождам от там ,че човек който не е ангажиран политически ще си даде доверието и ще забрави за него... а това предполага създаване на предпоставки за търговия с неговото доверие!

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Април 21, 2017, 10:38:28 PM
Търпелив човек сте Вие BitcoinBG!

О не бих казал. Просто използвам случая за да създам съдържание във форума. Затова отговарям на въпроси, които ми се сторят съществени, за да може Гугъл да ги индексира. Първостепенна задача за всяка страница е да излиза колкото се може по напред в търсачките за ключови думи или фрази.

AlximikA

На мен ми е ясно ,че вдигаме форума :)
Понеже темата е за ликвидната демокрация и понеже четейки блога на сайта попаднах на следното нещо:
"Хъл измисля модела ,,мрежа-от-доверие" (web-of-trust), където всеки PGP потребител може да удостоверява самоличността на останалите, макар и да не ги познава лично."

Питането ми е дали този протокол може да върши работа за идентификация на потребителите в една софтуерна платформа за ликвидна демокрация ?

Биткойн.БГ

Цитат на: AlximikA - Май 21, 2017, 03:46:48 PM
На мен ми е ясно ,че вдигаме форума :)

Какво имаш предвид?

Цитат на: AlximikA - Май 21, 2017, 03:46:48 PM
Питането ми е дали този протокол може да върши работа за идентификация на потребителите в една софтуерна платформа за ликвидна демокрация ?

Целта на мрежа-от-доверие е да работи в разсредоточен режим бзе наличието на централна власт. Ако аз те познавам теб лично, а ти познаваш Иван Димитров Георгиев, когото аз не познавам лично, пак може да съм сигурен, че неговият цифров подпис има определен отпечатък. Ти гарантираш за това, защото ти го познаваш лично!

Гласуването обаче изисква едно централно място/власт, което да овласти получилия най-много гласове. Тази централна власт трябва да знае всеки един от гласувалите поименно. Не е достатъчно ти да гарантираш пред централната власт, че Иван Димитров Георгиев с еди-какъв си цифров подпис. Ето защо тази система е неприложима за този тип демокрация, по който в момента живеем и работим.