----------------
Целта е да постигнем една затворена локална система с цел засилване на вътрешното потребление и производство.
Не е нещо което да не е правено... тоя "филм" сме го гледали много пъти. Затворените икономически системи винаги са по-малко производителни от отворените, защото живеят при парникови условия и не участват в международното разделение на труда. Колкото и да се затварят, рано или късно се сблъскват с конкуренцията на световния пазар и тогава такива затворени икономически системи фалират.
Хем съм съгласен, хем не съм! Една затворена система има за цел преди всичко да задоволи своите вътрешни нужди и след това да излезе на външен пазар или да допусне външен пазар до себе си! Но колко конкурентна може да бъде една система на външният пазар ако тя не може да задоволи своят собствен ? Въпроса е риторичен... Моята логика ме води в посока да се възползваме от предимствата на затворената система, като ползваме локална кооперативна валута за да задоволим вътрешните нужди без да се затваряме за вноса. Просто ще подобрим конкурентно способността на вътрешното производство на вътрешният пазар... когато обемите на производство достигнат нужните нива за оптимизация ще имаме шанс да сме конкурентни дори на външните пазари.
-------------------
Да, парите с отрицателна лихва ще се стремят да станат пари с положителна лихва ,но те никога няма да спрат да циркулират защото банката ще ги бълва непрекъснато.
И тоя филм сме го гледали многократно. Това, че някой ще бълва едни пари непрекъснато, никак ама никак не гарантира, че хората няма да спрат да ги ползват. Даже напротив. Това е гаранция, че рано или късно хората ще започнат да ползват други пари, чиято стойност няма непрекъснато да се разводнява чрез непрекъснато печатане.
Парите за който Аз говоря ще се бълват под формата на базов доход! Точно тоя филм е съвсем нов филм!
---------------------------
Понеже отваряте тема свързана конкретно с Биткойн ще споделя малко мисли:
Хипотетично Биткоин може да бъде изкупен още утре... 20 милиарда са капка в морето! Да цената ще скочи... ама колко да скочи като купувачите си имат печатница за хартиеният ми долар.
Не може да бъде изкупен още утре даже хипотетично, защото не е собственост на един човек и на нито една организация. Някой ще е съгласен да продаде биткойните си на сегашната цена, но друг няма да е. Ще чака да поскъпне 2 пъти или 20 пъти или 2000 пъти! Нещо повече, колкото повече поскъпва толкова повече хората ще са склонни да купуват биткойни вместо да ги продавт!
Съвсем хипотетично всеки би продал на достатъчно висока цена. Но сте прав, че това е по-скоро невъзможно.
-----------------------------------
Как Биткоин решава проблема с връщането на създаденият дълг от лихви... изобщо решава ли този проблем, който се явява най големият проблем!
Винаги има голям проблем ако някой длъжник е фалирал и се опитва с помощта на кредитора си да прикрие факта на фалита! Та белким, успее да намери друг заем, с който а погаси стария - при още по-тежки лихвени условия, разира се. Но това не е проблем на обществото, а на този който неразумно е взел заем и на този който неразумно му го е дал!
Съществуването на заем е проблем на обществото. Съществуването на система която е базирана за заем/лихва е проблем на обществото.Лихвата сама по себе си е проблем на обществото.
---------------------------------------------
Ако дадем всички Биткойн монети на заем с какво ще върнем лихвата по заема ?
Досега не се е случвало с нито една валута или парична форма, която човечеството е ползвало. Защо смятате, че при Биткойн това е възможно? Как си представяте някой да събере всички съществуващи биткойни накуп и да ги даде назаем?
Представям си го съвсем лесно… и тази представа си има своето име - капитализъм! Свойството на парите да отиват при пари ни гарантира концентрацията на огромно количество средства в малко ръце които дават своя ресурс на заем срещу лихва! Грешката е системна и биткойн не решава този проблем!
---------------------------------------------
Или и Биткойн икономиката ще е с цикличен характер ?
Не, няма де е с цикличен характер. Централните банки предизвикват циклите чрез промяната на основните лихвени %. Възникването на икономическите цикли е сравнително ново явление в човешката история. То съвпада с възникването на централните банки като институт, който определя централно каква да бъде лихвата. При биткойн няма централна банка и няма основен лихвен %.
Цикличният характер на икономиката според мен се поражда от колизия в самото схващане за какво служат парите! Няма как една и съща мерна единица да служи едновременно и паралелно за съхранение и размяна на стойност, особено когато няма реално обезпечение а самото доверие се явява обезпечение!
----------------------------------------
Не продължава ли Биткоин досегашната система на финансов дефицит и робство, вместо да се тръгне в посока на изобилие като модифицираме системата да дава вместо да взима... ако искате може базовият доход(помощите) да се дават след извършен обществено полезен труд... всяка фирма да има право да "завери" базовият доход. Така например аз ще кажа на "бай Ром" да измете пред магазина и после ще му верифицирам базовият доход! Системата плаща... !
Това, което описвате го има и сега. Хората, които метат улиците получават базов доход под формата на минимална работна заплата и този обществено полезен труд се "заверява" от съответното бюро по труда.
В това което описвам го няма посредничеството на бюрото по труда! В системата която описвам бизнеса се явява бюро по труда а системата е платец!
--------------------------------------------------
Темата съм я развивал вече на икономически форуми и икономистите в повечето случаи я подкрепят ако не са прекалено либерално фанатизирани.
Коя тема?
Темата за изцяло нов модел на преразпределение:
http://www.kpetkov.eu/765/parite-na-bydeshtetohttps://youtu.be/LxX0FPdiQ78http://www.nipi.eu/sites/default/files/attachments/lyubomir_stankov_bazov_dohod_300916.pdf----------------------------------------------------------
Самите те са на ясно, че решение в сегашната система няма да намерят освен ако не бъдат избити няколко милиарда човека на планетата!
Именно. Сегашната система е резултат от прекомерното потребление, а не от липсата на потребление. А вие искате още потребление, тоест още милиарди население на планетата?! Една икономическа система като сегашната изпада в пълен колапс в момента, в който спре икономическия растеж! Очевидно е, че основата е сгрешена. Няма как да имате безкраен икономически растеж на една крайна планета като Земята.
Сам го казвате…. “една крайна планета като Земята”! Според мен за да бъде постигната една “хомогенна” и справедлива система ще трябва да се разширява принципа на затворената икономическа система а не на отворена и насочена към… Марс ?

Това което Аз искам е да се издигне системата до ново ниво. Не е нормално едни да умират от глад а други да изхвърлят храна! Забележете… не искам да приравнявам нито хората нито стандартите но смятам ,че има по човешки начин за функциониране на финансовата система. Смятам, че във финансовата система трябва да бъде заложен социален елемент който да премахне глада от лицето на тази планета! Не е човешко да има гладни…!
-----------------------------------------------------
За Швейцария:
Истината е ,че абсолютно са прегърнали тази идея и именно тези "пари в парите" правят толкова силна тяхната икономиката. Отделно, точно швейцарците не е да не са банково грамотни! Ако глобалната финансова система рухне само Швейцарците ще продължат да си имат здрава система...
Истината е съвсем друга. Швейцария е привлекателна с това, че е офшорна зона на ЕС. Евробогаташите крият парите си там от все по-алчните данъчни администрации на държави като Германия, Франция и Италия. Между другото, в Швейцария преди около година се проведе референдум по въпроса с базовия доход. Мнозинството от населението гласува против! Защо давате за пример държава, чийто граждани гласуват против това, което предлагате?
Швейцария я давам за пример по темата “локална валута с демюраж”! За темата “базов доход” бих дал за пример Финландия, макар да не ми допада концепцията базовият доход да се финансира от косвен данък!
-----------------------------------------------
Не съм съгласен с хипотезата ви за Гезел. Прозрението му е повече от гениално, стойност може да бъде съхранявана в почти всичко... каква е тази мания да бъде съхранявана в оборотни средства ?
Няма никаква мания. Има здрав разум. Златото е било най-предпочитаната форма за съхранение на стойността през вековете, защото това е бил най-евтиният начин. Златото не иска нито да яде, нито да пие, няма срок на годност или срок на трайност. Нито пък има нужда от климатик. Единственият неизбежен разход е да се опази някой да не го открадне. Но това е неизбежен разход за всяка една ценност.
Пак да кажа. За мен съхранението на стойност и размяната на стойност трябва да се диферемцират. Първичната функция на парите е размяната а не съхранението! Факт е ,че биткойн решава до голяма степен всички тези проблеми като изхвърля посредниците! Но нека Ви запитам нещо друго: Колко ток харчи биткойн в момента и колко ще харчи в пика на своята сложност ? Колко ток ще харчи след като стигне края на алгоритъма ша-256 ? (не съм запознат съвсем и се надявам да съм задал въпроса достатъчно коректно за да ме разберете)
------------------------------------------------------
Имам и един абстрактно-хипотетичен въпрос Има ли право човек да продава нещо което нито е купил нито е произвел ?
Абстрактно-хипотетичният отговор е, че всичко което не е забранено е разрешено.
Страхотен отговор!
-----------------------------------------------------
Последно:
Как мога да разбера колко приблизително би стрували изграждането на подобна система ? Като се почне от банковият софтуер и се стигне до разписките за стойност.
Едва ли някой ще може да ви каже, предвид това че идеята ви е в прекалено суров и /според мен/ противоречив вид. Банковият софтуер е най-лесната част. Има дори безплатен. Най-добрият според мен е проекта на британското правителство за банка с отворен код - http://www.openbankproject.com/
Благодаря!
--------------------------------
Хипотетично, борсите биха ли допуснали криптовалута която е в борд с фиатна ?
Борсите биха допуснали всичко от което може да се печели стига да не е изрично забранено в закона. Има много проекти за криптовалути с фиксирана стойност към различни валути. Струва си да се следят доларовият и евровият тетер - https://tether.to/
Фиксираната стойност на тетера не е ли по скоро фиксиран индекс ?
С тетер мога ли да си купя нещо във фиатният свят ?