Привет, КЗР. Добре дошла във форума!
От най-голям интерес за мен са проблеми, които имате/сте имали от счетоводна, правна и данъчна гледна точка във вашата компания, дължащи се на използването на Биткойн. Дори и проблемите да са незначителни, пак ще е от голяма полза за мен да ги споделите.
Проблемите според мен не са толкова за потребителите или за фирмите използващи Биткойн за разплащания. Проблемите са най-вече за самите данъчни администрации. Така че, ако се насочвате в посока търсене на проблеми е най-добре да се насочите не към фирмите използващи Биткойн, а към данъчните администрации опитващи се да намерят начини да следят и обложат с данъци паричният оборот в биткойни.
Нека да се опитам да отговоря накратко на въпросите ви.
1. През коя година въведохте Биткойн като валиден метод на плащане?
2014-та.
2. Защо ръководството на компанията реши да започне да използва Биткойн?
Защото е по-евтин и по-безопасен начин на разплащане. Обединява бързината на разплащане по електронен път с безопасността и неотменяемостта на разплащанията с налични пари в брой.
3. Приблизително колко транзакции са извършени с Bitcoin от както в компанията се приема като опция за разплащане? (моля посочете отделно за 2013/2014/2015/2016)
Няколко хиляди на година, като за всяка следваща се увеличава с по 20-30%.
4. В момента когато въведохте Биткойн имахте ли достатъчно налична информация относно правния статут и начина на облагането му в България?
Да, имахме информация. Знаехме, че няма правен статут и няма никаква информация.
5. От къде си набавихте информацията?
• в правителствените сайтовете - НАП, Министерство на финансите и др.
• други сайтове – моля споменете някои от тях
Няма такива източници. Различните държави имат различни определения за това, що е то биткойн. Има различни определения дори и в рамките на една и съща държава - било то САЩ или един икономически блок като ЕС.
6. Сблъсквате ли се с проблеми от счетоводна, правна и данъчна гледна точка дължащи се на прилагането на Bitcoin?
• Ако отговорът е да, моля посочете какви точно?
• Ако отговорът е не, моля посочете от къде си набавяте информация?
Не не се сблъскваме с никакви проблеми. Всичко тече съвсем гладко от счетоводна и данъчна гледни точки. Не зная какво имате предвид под правна гледна точка?
7. Знаете ли как се изчислява стойността на сделките от Bitcoin в края на годината? (за да пресметнете дали сте на печалба или загуба)
Стойността на сделките в съответната декретна валута може да се изчислява не само в края на годината но и в края на всеки ден, включително и през почивни дни. Българската Биткойн Асоциация предложи референтен източник за фиксинг биткойн/лев докато БНБ започне да публикува официално такъв. Това предложение бе възприето като работен вариант от НАП. Източник е агенция Блумбърг, която изчислява фиксинг въз основа на курсовете към определен час от най-големите биткойн борси. Не всеки обаче може да си позволи абонамент за бизнес сервиза на Блумбърг, затова използваме специализирана страница на Гугъл, която получава информацията от Блумбърг -
https://www.google.com/finance?q=BTCBGN8. Какви са ползите за компанията след като започнахте да предлагате Bitcoin като валиден метод на плащане?
Заплащаме по-малки такси и комисионни за банково обслужване, което е голям разход за всяка фирма.
9. Какви са недостатъците?
Няма недостатъци.
10. Запознати ли сте с следната извадка от ЗКПО:
„На основание чл. 262 от ЗКПО данъчно задължено лице, което не подаде приложение към годишната данъчна декларация или посочи неверни данни или обстоятелства в него, се наказва с имуществена санкция в размер от 100 до 1000 лв.“?
Е, и таз добра. Сега ще се заплашваме ли?

11. Ако след калкулация пресметнете, че вашият доход от Биткойн транзакции за цялата година би вдигнал данъчната основа прекалено много (съответно и данъците, които ще платите след това), за Вас може да е по-добре да не посочвате дохода изобщо и да рискувате да Ви наложат санкция. Бихте ли рискували?
Биткойн България ЕООД е фирма регистрирана по ДДС още от самото начало. Ние даваме справки и отчети в НАП не само в края на всяка година, но и в края на всеки месец. Предвид това, че Биткойн е ново явление за данъчните администрации по света, отнасяме се съвсем сериозно и добронамерено към всеки въпрос, който данъчните служители от НАП могат да имат към нас. Смея да твърдя, че тази добронамереност е взаимна.