Трябват ли ни в България нови закони относно данъчното облагане на Биткойн?

Започната от Биткойн.БГ, Февруари 04, 2017, 10:56:52 AM

« назад - напред »

Биткойн.БГ

Има повишен интерес към разглеждането на въпроси свързани с Биткойн във висшите учебни заведения, както в чужбина така и у нас. Все повече студенти се насочват към разработването на курсови и дипломни работи свързани с цифровите валути и новите парични системи.

Откривам нарочен под-раздел и съответната тема за да прехвърля събеседването по горния въпрос от електронната поща във форума. Целта е полза да имат и други студенти, които възнамеряват да се заемат или вече разработват курсови/дипломни работи свързани с Биткойн и които в търсене на отговори ще попаднат на форума. Поставените въпроси и дадените отговори несъмнено ще са от интерес за тях.

AlximikA

Не знам за данъчното облагане на Биткойн и дали изобщо такова е възможно ако потребителя не желае да бъде обложен! Според мен трябва да се премине към национални криптовалути с демаражен данък а не с данък върху потреблението! Като цяло трябва да вървим с посока Силвио Гезел! Без да пипаме частната собственост естествено. Парите трябва да са средство а не цел.

Изучава ли се изобщо Силвио Гезел във вузовете ? Все пак Кейнс е повлиян преди всичко от него!

K3P

Здравейте,

За да ми съдейства при писането на дипломната ми работа, администратора създаде тази тема.

Ще се радвам да споделите мнения по темата и евентуално да отговорите на въпросите, ако сте част от компания, която приема Биткойн като валиден метод на плащане.

Накратко за мен: студентка съм в Германия съм и уча Международно Данъчно право. На финалната права на учението си съм и в момента си пиша дипломната работа, която е свързана с компаниите в България, които приемат Биткойн като валиден метод за плащане. Бих искала да направя анализ от данъчна гледна точка за ползите от употребата на Биткойн като алтернативен метод за плащане. Една част от тезата ми е свързана с интервюиране на тези компании и анализ на резултатите.

Ще публикувам завършената теза тук след няколко месеца, за да може всеки, който е заинтересован да я прочете.

А за сега, ето ги и въпросите:

От най-голям интерес за мен са проблеми, които имате/сте имали от счетоводна, правна и данъчна гледна точка във вашата компания, дължащи се на използването на Биткойн. Дори и проблемите да са незначителни, пак ще е от голяма полза за мен да ги споделите.

1. През коя година въведохте Биткойн като валиден метод на плащане?
2. Защо ръководството на компанията реши да започне да използва Биткойн?
3. Приблизително колко транзакции са извършени с Bitcoin от както в компанията се приема като опция за разплащане? (моля посочете отделно за 2013/2014/2015/2016)
4. В момента когато въведохте Биткойн имахте ли достатъчно налична информация относно правния статут и начина на облагането му в България?
5. От къде си набавихте информацията?
•    в правителствените сайтовете - НАП, Министерство на финансите и др.
•    други сайтове – моля споменете някои от тях
6. Сблъсквате ли се с проблеми от счетоводна, правна и данъчна гледна точка дължащи се на прилагането на Bitcoin?
•   Ако отговорът е да, моля посочете какви точно?
•   Ако отговорът е не, моля посочете от къде си набавяте информация?
7. Знаете ли как се изчислява стойността на сделките от Bitcoin в края на годината? (за да пресметнете дали сте на печалба или загуба)
8. Какви са ползите за компанията след като започнахте да предлагате Bitcoin като валиден метод на плащане?
9. Какви са недостатъците?
10. Запознати ли сте с следната извадка от ЗКПО:
,,На основание чл. 262 от ЗКПО данъчно задължено лице, което не подаде приложение към годишната данъчна декларация или посочи неверни данни или обстоятелства в него, се наказва с имуществена санкция в размер от 100 до 1000 лв."?
11. Ако след калкулация пресметнете, че вашият доход от Биткойн транзакции за цялата година би вдигнал данъчната основа прекалено много (съответно и данъците, които ще платите след това), за Вас може да е по-добре да не посочвате дохода изобщо и да рискувате да Ви наложат санкция. Бихте ли рискували?

Благодаря Ви много!

Поздрави

Биткойн.БГ

Привет, КЗР. Добре дошла във форума!

Цитат на: K3P - Февруари 27, 2017, 04:46:51 PM
От най-голям интерес за мен са проблеми, които имате/сте имали от счетоводна, правна и данъчна гледна точка във вашата компания, дължащи се на използването на Биткойн. Дори и проблемите да са незначителни, пак ще е от голяма полза за мен да ги споделите.

Проблемите според мен не са толкова за потребителите или за фирмите използващи Биткойн за разплащания. Проблемите са най-вече за самите данъчни администрации. Така че, ако се насочвате в посока търсене на проблеми е най-добре да се насочите не към фирмите използващи Биткойн, а към данъчните администрации опитващи се да намерят начини да следят и обложат с данъци паричният оборот в биткойни.

Нека да се опитам да отговоря накратко на въпросите ви.

Цитат1. През коя година въведохте Биткойн като валиден метод на плащане?

2014-та.

Цитат2. Защо ръководството на компанията реши да започне да използва Биткойн?

Защото е по-евтин и по-безопасен начин на разплащане. Обединява бързината на разплащане по електронен път с безопасността и неотменяемостта на разплащанията с налични пари в брой.

Цитат3. Приблизително колко транзакции са извършени с Bitcoin от както в компанията се приема като опция за разплащане? (моля посочете отделно за 2013/2014/2015/2016)

Няколко хиляди на година, като за всяка следваща се увеличава с по 20-30%.

Цитат4. В момента когато въведохте Биткойн имахте ли достатъчно налична информация относно правния статут и начина на облагането му в България?

Да, имахме информация. Знаехме, че няма правен статут и няма никаква информация.

Цитат5. От къде си набавихте информацията?
•    в правителствените сайтовете - НАП, Министерство на финансите и др.
•    други сайтове – моля споменете някои от тях

Няма такива източници. Различните държави имат различни определения за това, що е то биткойн. Има различни определения дори и в рамките на една и съща държава - било то САЩ или един икономически блок като ЕС.


Цитат6. Сблъсквате ли се с проблеми от счетоводна, правна и данъчна гледна точка дължащи се на прилагането на Bitcoin?
•   Ако отговорът е да, моля посочете какви точно?
•   Ако отговорът е не, моля посочете от къде си набавяте информация?

Не не се сблъскваме с никакви проблеми. Всичко тече съвсем гладко от счетоводна и данъчна гледни точки. Не зная какво имате предвид под правна гледна точка?

Цитат7. Знаете ли как се изчислява стойността на сделките от Bitcoin в края на годината? (за да пресметнете дали сте на печалба или загуба)

Стойността на сделките в съответната декретна валута може да се изчислява не само в края на годината но и в края на всеки ден, включително и през почивни дни. Българската Биткойн Асоциация предложи референтен източник за фиксинг биткойн/лев докато БНБ започне да публикува официално такъв. Това предложение бе възприето като работен вариант от НАП. Източник е агенция Блумбърг, която изчислява фиксинг въз основа на курсовете към определен час от най-големите биткойн борси. Не всеки обаче може да си позволи абонамент за бизнес сервиза на Блумбърг, затова използваме специализирана страница на Гугъл, която получава информацията от Блумбърг - https://www.google.com/finance?q=BTCBGN

Цитат8. Какви са ползите за компанията след като започнахте да предлагате Bitcoin като валиден метод на плащане?

Заплащаме по-малки такси и комисионни за банково обслужване, което е голям разход за всяка фирма.

Цитат9. Какви са недостатъците?

Няма недостатъци.

Цитат10. Запознати ли сте с следната извадка от ЗКПО:
,,На основание чл. 262 от ЗКПО данъчно задължено лице, което не подаде приложение към годишната данъчна декларация или посочи неверни данни или обстоятелства в него, се наказва с имуществена санкция в размер от 100 до 1000 лв."?

Е, и таз добра. Сега ще се заплашваме ли?  :)

Цитат11. Ако след калкулация пресметнете, че вашият доход от Биткойн транзакции за цялата година би вдигнал данъчната основа прекалено много (съответно и данъците, които ще платите след това), за Вас може да е по-добре да не посочвате дохода изобщо и да рискувате да Ви наложат санкция. Бихте ли рискували?

Биткойн България ЕООД е фирма регистрирана по ДДС още от самото начало. Ние даваме справки и отчети в НАП не само в края на всяка година, но и в края на всеки месец. Предвид това, че Биткойн е ново явление за данъчните администрации по света, отнасяме се съвсем сериозно и добронамерено към всеки въпрос, който данъчните служители от НАП могат да имат към нас. Смея да твърдя, че тази добронамереност е взаимна.