Промяна новините на форума:

Поставихме Началото... Добре Дошли!

Main Menu
Menu

Покажи публикации

Разделът показва всички публикации, направени от този член. Имай предвид, че виждаш само публикациите, направени в раздели, до които имаш достъп.

Покажи публикации Menu

Публикации - Биткойн.БГ

#586
Това е първият случай в който държава иска глобата наложена в резултат на съдебно решение да бъде заплатена не в местната валута, а в биткойни. Става въпрос за продажба на наркотици от Интернет магазин с доставка по пощата и заплащане в биткойни.

Трима човека са обвинени за това престъпление и са арестувани през 2015-та година. Глобата е в размер на 120 биткойна. В момента курсът е около 10 000 норвежки крони за 1 биткойн. Властите обясняват решението си с това, че през 2015-та година цената на биткойн е била съществено по-ниска и изисквайки глобата да бъде платена сега в биткойни всъщност те налагат по-голямо наказание. Освен това биткойните им трябвали за извършване на операции под прикритие и като изискват плащане на глобата в биткойни си спестявали покупката на биткойни на пазара.

Напълно логични доводи, но по този начин те узаконяват Биткойн като платежно средство така, както нито една държавна комисия или финансов орган в ЕС не биха могли да го направят. Благодарим им, за което!

---

Suspected drug dealers should repay profits in bitcoins – Norwegian prosecutors

Prosecutors are demanding that three men charged with selling drugs online in Norway repay their profits in 120 bitcoins (US$144,300) and millions of Norwegian kroner. It marks the first time the country has asked for payment in the electronic currency.
Richard Beck Pederson, a prosecutor in the case, told AP that the men allegedly used underground websites including Silk Road to sell drugs, and that most of the payments were done with bitcoins, since the currency has a high degree of anonymity.

The prosecutor said that investigators have "evidence for the sale in bitcoins," adding that prosecutors are also demanding they pay 3.1 million Norwegian kroner ($360,000).

https://www.rt.com/news/380208-drug-dealers-norway-bitcoin/
#587
Снощи Американската комисия по борси и ценни книжа (Securities and Exchange Commission), след повече от 3 години колебания, окончателно отхвърли искането на братята Уикелвос за листване на биткойн борсово-търгуван фонд /БТФ/.

Интересни са доводите на комисията. Те могат да се сведат до следното кратко изречение - "Комисията не може да приложи борсовите регулации спрямо Биткойн, защото Биткойн не може да бъде регулиран"... Пита се в задачата, как може да се регулира златото щом има допуснати златни БТФ-и?

Отговорът на горния въпрос е една интересна думичка: "ре-ипотекиране". Когато клиент заложи като гаранция физическо злато при банката или брокера, последният може да ре-ипотекира това злато при друга банка или брокер за да гарантира някакъв негов си заем или сделка. Така едно и също физическо злато има едновременно няколко собственика без те да подозират един за друг. Това е и начина едно и също физическо злато да се продаде едновременно на 10 физически или юридически лица ако е само "на хартия". Това е и начина да се контролира цената на златото от световния финансов картел чрез БТФ-и върху златото, които (обърнете внимание) по закон нямат право да се разплащат във физическо злато със своите клиенти!

При биткойн такова ре-ипотекиране е невъзможно, защото промяната на биткойн адреса, по който стои гаранцията в биткойни ще се види от пазарните участници. Така настоящите собственици веднага ще разберат, че са бивши собственици и ще започнат да задават неудобни въпроси на своята банка или брокер. Като например, защо последният е присвоил гаранционният актив при условие, че те са изрядни платци по заема?

Излиза, че на борсите не се допуска никакъв актив, чиято цена не може да се контролира от собственика на борсата, тоест от финансовия картел.

Както винаги, Андреас Антонопулос е казал всичко по въпроса само в едно изречение:
"If you measure bitcoin's success by the approval of the incumbent and obsolete industry it replaces, you're doing it wrong"

"Постъпвате погрешно ако измервате успеха на Биткойн посредством одобрението от страна на титуляра и на една остаряла индустрия, които Биткойн започва да измества."
#588
Преди около месец под натиска на Китайската народна банка основните биткойн борси в Китай забраниха тегленията на биткойни от сметките на своите клиенти за 1 месец. Предтекста бе, че през това време ще се въведат допълнителни мерки за контрол върху прането на пари чрез Биткойн.

Днешното обявление, че този срок се удължава без да се споменава изрична крайна дата според нас е признак, че има друг проблем. Най-вероятно на китайските борси им липсва биткойн ликвидност. Казано по-просто, те са продали клиентски биткойни на по-ниски курсове и сега обратната покупка на по-високи курсове би довело до инкасиране на огромни загуби. Фалита на някои китайски биткойн борси ще доведе до верижна реакция засягаща основните китайски минни пулове, които икономически са свързани с тези борси.

Нашият съвет е, ако под някаква форма имате инвестиции в китайски минни пулове, веднага да ги изтеглите дори и с цената на минимални загуби!

---

Major Chinese Exchanges to Postpone the Return of Withdrawals

Today, all of the three major Chinese exchanges – OKCoin, Huobi and BTCC – announced that they will postpone the resuming of bitcoin withdrawals. All three of them have recently been inspected by the Central bank of China (PBoC).

https://news.bitcoin.com/major-chinese-exchanges-postpone-return-withdrawals/
#589
Битстамп (Bitstamp) е най-голямата европейска Биткойн борса. CACEIS е една от най-големите инвестиционни банки в Европа. Собственост е на най-голямата френска търговска банка  Crédit Agricole SA. Очевидно фондовите мениджъри подлагат на натиск обслужващите ги банки за инвестиционни решения в биткойни и последните са принудени да търсят сдружения с големите играчи в Биткойн икономиката.

---

CACEIS and Bitstamp: innovative offer to accept Bitcoin investments into funds

CACEIS and Bitstamp, the EU's first and only fully licensed bitcoin exchange, are announcing the launch of a new service which enables fund promoters to accept bitcoin investments from retail and corporate clients into their investment funds.

Bitstamp, the EU's first and only fully licensed bitcoin exchange, and CACEIS, the leading European asset servicing bank that is part of Crédit Agricole SA, are today announcing that they will be providing a secure route for corporate bitcoin investments.

http://www.caceis.com/whats-new/press-releases/press-releases/article/caceis-and-bitstamp-innovative-offer-to-accept-bitcoin-investments-into-funds/detail.html

https://www.bitstamp.net/article/bitstamp-and-caceis-launch-corporate-bitcoin-inves/




#590
Привет, КЗР. Добре дошла във форума!

Цитат на: K3P - Февруари 27, 2017, 04:46:51 PM
От най-голям интерес за мен са проблеми, които имате/сте имали от счетоводна, правна и данъчна гледна точка във вашата компания, дължащи се на използването на Биткойн. Дори и проблемите да са незначителни, пак ще е от голяма полза за мен да ги споделите.

Проблемите според мен не са толкова за потребителите или за фирмите използващи Биткойн за разплащания. Проблемите са най-вече за самите данъчни администрации. Така че, ако се насочвате в посока търсене на проблеми е най-добре да се насочите не към фирмите използващи Биткойн, а към данъчните администрации опитващи се да намерят начини да следят и обложат с данъци паричният оборот в биткойни.

Нека да се опитам да отговоря накратко на въпросите ви.

Цитат1. През коя година въведохте Биткойн като валиден метод на плащане?

2014-та.

Цитат2. Защо ръководството на компанията реши да започне да използва Биткойн?

Защото е по-евтин и по-безопасен начин на разплащане. Обединява бързината на разплащане по електронен път с безопасността и неотменяемостта на разплащанията с налични пари в брой.

Цитат3. Приблизително колко транзакции са извършени с Bitcoin от както в компанията се приема като опция за разплащане? (моля посочете отделно за 2013/2014/2015/2016)

Няколко хиляди на година, като за всяка следваща се увеличава с по 20-30%.

Цитат4. В момента когато въведохте Биткойн имахте ли достатъчно налична информация относно правния статут и начина на облагането му в България?

Да, имахме информация. Знаехме, че няма правен статут и няма никаква информация.

Цитат5. От къде си набавихте информацията?
•    в правителствените сайтовете - НАП, Министерство на финансите и др.
•    други сайтове – моля споменете някои от тях

Няма такива източници. Различните държави имат различни определения за това, що е то биткойн. Има различни определения дори и в рамките на една и съща държава - било то САЩ или един икономически блок като ЕС.


Цитат6. Сблъсквате ли се с проблеми от счетоводна, правна и данъчна гледна точка дължащи се на прилагането на Bitcoin?
•   Ако отговорът е да, моля посочете какви точно?
•   Ако отговорът е не, моля посочете от къде си набавяте информация?

Не не се сблъскваме с никакви проблеми. Всичко тече съвсем гладко от счетоводна и данъчна гледни точки. Не зная какво имате предвид под правна гледна точка?

Цитат7. Знаете ли как се изчислява стойността на сделките от Bitcoin в края на годината? (за да пресметнете дали сте на печалба или загуба)

Стойността на сделките в съответната декретна валута може да се изчислява не само в края на годината но и в края на всеки ден, включително и през почивни дни. Българската Биткойн Асоциация предложи референтен източник за фиксинг биткойн/лев докато БНБ започне да публикува официално такъв. Това предложение бе възприето като работен вариант от НАП. Източник е агенция Блумбърг, която изчислява фиксинг въз основа на курсовете към определен час от най-големите биткойн борси. Не всеки обаче може да си позволи абонамент за бизнес сервиза на Блумбърг, затова използваме специализирана страница на Гугъл, която получава информацията от Блумбърг - https://www.google.com/finance?q=BTCBGN

Цитат8. Какви са ползите за компанията след като започнахте да предлагате Bitcoin като валиден метод на плащане?

Заплащаме по-малки такси и комисионни за банково обслужване, което е голям разход за всяка фирма.

Цитат9. Какви са недостатъците?

Няма недостатъци.

Цитат10. Запознати ли сте с следната извадка от ЗКПО:
,,На основание чл. 262 от ЗКПО данъчно задължено лице, което не подаде приложение към годишната данъчна декларация или посочи неверни данни или обстоятелства в него, се наказва с имуществена санкция в размер от 100 до 1000 лв."?

Е, и таз добра. Сега ще се заплашваме ли?  :)

Цитат11. Ако след калкулация пресметнете, че вашият доход от Биткойн транзакции за цялата година би вдигнал данъчната основа прекалено много (съответно и данъците, които ще платите след това), за Вас може да е по-добре да не посочвате дохода изобщо и да рискувате да Ви наложат санкция. Бихте ли рискували?

Биткойн България ЕООД е фирма регистрирана по ДДС още от самото начало. Ние даваме справки и отчети в НАП не само в края на всяка година, но и в края на всеки месец. Предвид това, че Биткойн е ново явление за данъчните администрации по света, отнасяме се съвсем сериозно и добронамерено към всеки въпрос, който данъчните служители от НАП могат да имат към нас. Смея да твърдя, че тази добронамереност е взаимна.
#591
Цитат на: AlximikA - Февруари 23, 2017, 05:18:48 PMЦелта е да постигнем една затворена локална система с цел засилване на вътрешното потребление и производство.

Не е нещо което да не е правено... тоя "филм" сме го гледали много пъти. Затворените икономически системи винаги са по-малко производителни от отворените, защото живеят при парникови условия и не участват в международното разделение на труда. Колкото и да се затварят, рано или късно се сблъскват с конкуренцията на световния пазар и тогава такива затворени икономически системи фалират.

ЦитатДа, парите с отрицателна лихва ще се стремят да станат пари с положителна лихва ,но те никога няма да спрат да циркулират защото банката ще ги бълва непрекъснато.

И тоя филм сме го гледали многократно. Това, че някой ще бълва едни пари непрекъснато, никак ама никак не гарантира, че хората няма да спрат да ги ползват. Даже напротив. Това е гаранция, че рано или късно хората ще започнат да ползват други пари, чиято стойност няма непрекъснато да се разводнява чрез непрекъснато печатане.

ЦитатПонеже отваряте тема свързана конкретно с Биткойн ще споделя малко мисли:
Хипотетично Биткоин може да бъде изкупен още утре... 20 милиарда са капка в морето! Да цената ще скочи... ама колко да скочи като купувачите си имат печатница за хартиеният ми долар.

Не може да бъде изкупен още утре даже хипотетично, защото не е собственост на един човек и на нито една организация. Някой ще е съгласен да продаде биткойните си на сегашната цена, но друг няма да е. Ще чака да поскъпне 2 пъти или 20 пъти или 2000 пъти! Нещо повече, колкото повече поскъпва толкова повече хората ще са склонни да купуват биткойни вместо да ги продавт!

ЦитатКак Биткоин решава проблема с връщането на създаденият дълг от лихви... изобщо решава ли този проблем, който се явява най големият проблем!

Винаги има голям проблем ако някой длъжник е фалирал и се опитва с помощта на кредитора си да прикрие факта на фалита! Та белким, успее да намери друг заем, с който а погаси стария - при още по-тежки лихвени условия, разира се. Но това не е проблем на обществото, а на този който неразумно е взел заем и на този който неразумно му го е дал!

ЦитатАко дадем всички Биткойн монети на заем с какво ще върнем лихвата по заема ?

Досега не се е случвало с нито една валута или парична форма, която човечеството е ползвало. Защо смятате, че при Биткойн това е възможно? Как си представяте някой да събере всички съществуващи биткойни накуп и да ги даде назаем?

ЦитатИли и Биткойн икономиката ще е с цикличен характер ?

Не, няма де е с цикличен характер. Централните банки предизвикват циклите чрез промяната на основните лихвени %. Възникването на икономическите цикли е сравнително ново явление в човешката история. То съвпада с възникването на централните банки като институт, който определя централно каква да бъде лихвата. При биткойн няма централна банка и няма основен лихвен %.

ЦитатНе продължава ли Биткоин досегашната система на финансов дефицит и робство, вместо да се тръгне в посока на изобилие като модифицираме системата да дава вместо да взима... ако искате може базовият доход(помощите) да се дават след извършен обществено полезен труд... всяка фирма да има право да "завери" базовият доход. Така например аз ще кажа на "бай Ром" да измете пред магазина и после ще му верифицирам базовият доход! Системата плаща... !

Това, което описвате го има и сега. Хората, които метат улиците получават базов доход под формата на минимална работна заплата и този обществено полезен труд се "заверява" от съответното бюро по труда.

ЦитатТемата съм я развивал вече на икономически форуми и икономистите в повечето случаи я подкрепят ако не са прекалено либерално фанатизирани.

Коя тема?

ЦитатСамите те са на ясно, че решение в сегашната система няма да намерят освен ако не бъдат избити няколко милиарда човека на планетата!

Именно. Сегашната система е резултат от прекомерното потребление, а не от липсата на потребление. А вие искате още потребление, тоест още милиарди население на планетата?! Една икономическа система като сегашната изпада в пълен колапс в момента, в който спре икономическия растеж! Очевидно е, че основата е сгрешена. Няма как да имате безкраен икономически растеж на една крайна планета като Земята.

ЦитатЗа Швейцария:
Истината е ,че абсолютно са прегърнали тази идея и именно тези "пари в парите" правят толкова силна тяхната икономиката. Отделно, точно швейцарците не е да не са банково грамотни! Ако глобалната финансова система рухне само Швейцарците ще продължат да си имат здрава система...

Истината е съвсем друга. Швейцария е привлекателна с това, че е офшорна зона на ЕС. Евробогаташите крият парите си там от все по-алчните данъчни администрации на държави като Германия, Франция и Италия. Между другото, в Швейцария преди около година се проведе референдум по въпроса с базовия доход. Мнозинството от населението гласува против! Защо давате за пример държава, чийто граждани гласуват против това, което предлагате?

ЦитатНе съм съгласен с хипотезата ви за Гезел. Прозрението му е повече от гениално, стойност може да бъде съхранявана в почти всичко... каква е тази мания да бъде съхранявана в оборотни средства ?

Няма никаква мания. Има здрав разум. Златото е било най-предпочитаната форма за съхранение на стойността през вековете, защото това е бил най-евтиният начин. Златото не иска нито да яде, нито да пие, няма срок на годност или срок на трайност. Нито пък има нужда от климатик. Единственият неизбежен разход е да се опази някой да не го открадне. Но това е неизбежен разход за всяка една ценност.

ЦитатИмам и един абстрактно-хипотетичен въпрос :) Има ли право човек да продава нещо което нито е купил нито е произвел ?

Абстрактно-хипотетичният отговор е, че всичко което не е забранено е разрешено.

ЦитатПоследно:
Как мога да разбера колко приблизително би стрували изграждането на подобна система ? Като се почне от банковият софтуер и се стигне до разписките за стойност.

Едва ли някой ще може да ви каже, предвид това че идеята ви е в прекалено суров и /според мен/ противоречив вид. Банковият софтуер е най-лесната част. Има дори безплатен. Най-добрият според мен е проекта на британското правителство за банка с отворен код - http://www.openbankproject.com/

ЦитатИ още:
Хипотетично, борсите биха ли допуснали криптовалута която е в борд с фиатна ?

Борсите биха допуснали всичко от което може да се печели стига да не е изрично забранено в закона. Има ммного прроекти за криптовалути с фиксирана стойност към различни валути. Струва си да се следят доларовият и евровият тетер - https://tether.to/


#592
Днес е бил обнародван меморандум на страницата на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (U.S. Securities and Exchange Commission) за състояла се среща на 14-ти февруари тази година. Срещата е била между доста внушително число участници представители на комисията, на борсата и на борсово търгувания фонд, който е подал документи за листване. Това е фонд, чийто единствен актив ще бъдат биткойни и чиито акции ще се търгуват на борсата само срещу долари.

От меморандума става ясно, че се е обсъждал въпросът да се направят промени в начина на търгуване в съответния сегмент на борсата. Това означава, че вероятността този БТФ да получи разрешение за търгуване на борсата е доста голяма. Сегашното поскъпване най-вероятно е резултат от покупките направени от хора и финансови групи с достъп до вътрешна информация. Предвижда се, ако търговията бъде разрешена, още първият ден в този фонд да се налеят над 300 милиона долара!

---

MEMORANDUM
TO: File No. SR-BatsBZX-2016-30
FROM: Neel Maitra
Attorney-Adviser
Office of Market Supervision, Division of Trading and Markets
U.S. Securities and Exchange Commission
DATE: February 22, 2017
SUBJECT: Meeting with Representatives of Digital Asset Services, LLC, Bats Global
Markets, et al.

On February 14, 2017, Gary Goldsholle, David Shillman, Michael E. Coe, Thomas Eady,
Edward Cho, Michou Nguyen, and Neel Maitra, from the Division of Trading and
Markets, and Sonia Barros, Karen Garnett, Amy Starr, Robert F. Telewicz, Jr., Coy
Garrison, Cindy Oh, David Walz, Shannon Sobotka, and Rahul Patel, from the Division
of Corporation Finance, met with the following individuals.
Cameron Winklevoss, Chief Executive Officer, Digital Asset Services, LLC;
Tyler Winklevoss, Chief Financial Officer, Digital Asset Services, LLC;
Benjamin Small, Chief Operating Officer, Digital Asset Services, LLC;
John DiBacco, Global Head, Equities Trading, KCG Holdings;
Laura Morrison, Senior Vice President, Global Head of Exchange Traded
Products, Bats Global Markets;
Kyle Murray, Assistant General Counsel, Bats Global Markets;
Phil Nanof, ETF Product Specialist, State Street Global Services;
Eric Noll, President and Chief Executive Officer, Convergex Group, LLC;
Damon Walvoord, Head of ETF Capital Markets and Global Portfolio Trading,
Susquehanna International Group, LLP;
Edward Baer, Ropes & Gray LLP; and
David G. Tittsworth, Ropes & Gray LLP.

The discussion concerned Bats BZX Exchange, Inc.'s proposed rule change to list and
trade, pursuant to BZX Rule 14.11(e)(4), shares issued by the Winklevoss Bitcoin Trust.

https://www.sec.gov/comments/sr-batsbzx-2016-30/batsbzx201630-1593495-132335.pdf
#593
Благодаря за зададените въпроси. Отговарям в поредност на задаването им.

Цитат на: AlximikA - Февруари 17, 2017, 04:40:10 PMСмисъла от блокверигата в конкретният случаи е възможността да бъде емитирана конкретна криптовалута. Банката е само средство за емитиране на стойност в криптовалутата.

- Ако банката е средство за придаване на стойност на криптовалутата, то онова нещо което се емитира от блогверигата не е валута. Няма начин една валута да има нулева стойност! Тогава?... Какво точно емитира тази блокверига?

- Ако банката придава стойност на криптовалутата то тази валута е частни пари. Няма начин обществените пари /левовете/ да са в борд с частните пари /криптовалутата/ и едновременно да имат различен лихвен %. С течение на времето стойността на по-евтините пари /с по-малката лихва, а вие искате дори да е отррицателна/ ще изтече към по-скъпите пари /левовете, които са с нулева или положителна лихва/.

- Ако искате да постигнете нещо или да разберете, защо е непостижимо, не го усложнявайте! Опитайте се да го опростите. Опитайте да не използвате термини като криптовалута, блокверига, копаене на криптовалути... Тогава ще видите, че това което искате да използвате успоредно с левовете е всъщност най-обикновени талони, ваучери или купони с определен срок на годност издадени от банката. Има ги и сега, но се издават не от банки а от фирми. Ефекта за самите фирми-издатели е доста спорен... Ще видите, че се явяват неразрешими икономически противоречия. Няма как криптовалута или блокверига по магически начин да ви помогне да ги преодолеете. Биткойн са просто първите цифрови налични пари! Могат да се превеждат все едно изпращате електронна поща, а преводът е неотменяем и получаването им също толкова сигурно, както при заплащане в брой.

- Биткойн няма да реши политически въпроси. Никакви пари не могат да решат политическите въпроси - от кого да се вземе, на кого да се даде и на какъв принцип да е преразпределението за да вървят всички по-бързо към светлото бъдеще, което всеки... си представя различно! Биткойн обаче ще помогне на икономиката, защото ще направи излишна една паразитна класа, която паразитира на гърба на реалната икономика. В момента тази паразитна класа чрез законови и подзаконови актове така е омешала паричната, разплащателна и кредитната системи, че разплащателната система е станала заложник на кредитната. Ако рухне кредитната система няма да може да ползваме разплащателната система за да се разплащаме с тези, които нито са давали нито са вземали заеми. Обществото е принудено да поеме товара от спекулативно раздадените лоши заеми от банките само и само да може да ползва разплащателата система. При Биткойн такова смесване е невъзможно!

ЦитатБих бил благодарен ако чуя от Вас,  "за какво иде реч и какъв е целият смисъл от технологията на блокверигата?"

Накратко, смисълът е да се избегне посредника, тоест банката.

ЦитатЯсно е ,че на мен не ми е съвсем ясно как функционира блокверигата но от друга страна ми е ясно какво е база данни! Кога Биткойн България ще организира семинари или курсове за ограмотяване по темата ?

За сега нямаме такива планове. Ако имате конкретни въпроси, задавайте ги в специализираните биткойн форуми. Ще се радвам ако мога да помогна, когато използвате този форум.

ЦитатПо темата с банката оставам с впечатление, че не е съвсем ясно точно какво искам да постигна! Ето една статия която бих се радвал да коментираме, без да влизаме в полемика какво трябва да се случва с демаража!

демюраж... е термин от старофренския език - demurrage. Идва от морското търговско право. Когато наемете кораб за превоз, но се забавите с товаро/разтоварните дейности повече от уговорения срок, започвате да плащате глоба на корабособственика за всеки ден просрочие.

По темата с банката е ясно какво искате да постигнете - Всеки да има достатъчно пари и да работи само когато му е кеф, защото ще получава безусловна социална помощ /е, може да го наречете базов доход за благозвучие/...

Опитайте да разисквате идеята в специализиран икономически форум, но без да намесвате модни думички като криптовалута , блокверига или копачи на криптовалути... за да не се объркват хората, че това е нещо магическо, което аха-аха и ще реши всички проблеми на хората без пари...

ЦитатВ долната част на статията ясно е обяснено ,че към днешната дата в Швейцария има работеща финансова система с демараж и тази система дава изключително добри резултати за икономиката!

Остава открит въпроса ако дава такива добри резултати, защо цялата финансова система на Швейцария не е прегърнала тази манна небесна?

Търговецът-икономист С. Гезел е продукт на своето време. 30-те години на миналия век са епицентъра на Голямата депресия. Човекът си е взел една бира и тъжно е погледнал препълнените складове с непродаваема стока. Размечтал се е... "Ех, сега ако можеше вместо аз да плащам всеки месец за склада, тези които имат пари в банката да го правят? Веднага щяха да ги изхарчат за моята стока за да не губят от покупателната им сила. Трябва да въведем отрицателна лихва. Само че тогава копелетата ще си изтеглят парите от банката и ще ги сложат под дюшеците.... А, сетих се. Трябва да бръкнем и под дюшеците им само че от разстояние, като въведем глоба за парите ако не бъдат изхарчени същия месец..."

И тъй като много търговци по онова време са били на неговия хал, тази глупост получава голямо разпространение... Хората като са на зор, какво ли не им минава през главите... Разбира се, купоните и ваучерите имат своето място, но само във военно-времените икономики съсипани от широкообхватни кризи.  Веднъж, когато нещата се нормализират тези псевдо-пари не могат да издържат конкуренцията с нормалните пари. Ако настоявате хората да ги използват ще трябва да ги биете с бухалки по главите или да ги изпращате в затвора, когато изполват нормални пари. Очевидно, това няма да е пазарна икономика... И сега нямаме пазарна икономика... Най-важната цена на един пазар, цената на парите /лихвата/ се определя от богоизбрани членове на бордовете на ЦБ-тата... Затова и световната икономика е в това положение, в което е. Но това е друга тема.

ЦитатИмам и още един въпрос: Защо няма битомат който да купува Биткоин ? Не е ли това по рентабилният бизнес модел.... ? Българският бюджет е силно зависим от парите който влизат в България от Българите в чужбина и битомат който купува Биткойн би бил доста рентабилен според мен!

- В София има и двупосочни битомати. Имаше един в търговския център в Младост, но мисля че колегите го прибраха. Нещо не се разбраха с производителя за месечните такси. Има и още един в едно кафене близо до Руски паметник. Никога не съм ходил там и не зная дали работи.

- Не е най-важно, от какво е зависим българският бюджет. По-важно е от какво са зависими хората живеещи в България и какво е тяхното икономическо състояние. Ако те имат, ще има и за бюджета. Ако те нямат, дори от НАП да се съдерат от работа, няма да има много полза и приходи в бюджета!

- Що се отнася до рентабилният бизнес модел, разбира се, добре би било да може битомата да купува и продава. Но ако трябва да се избира едно от двете, то определено възможността да продава биткойни е за предпочитане. Българите, които си купуваха биткойни спечелиха, а българите които продадоха своите биткойни загубиха. Това показва графиката на курса биткойн/лев за периода откакто битомата е пуснат в действие. Освен това.... хората, които притежават биткойни са много по-малко на брой от тези, които нямат. Ерго, вторите са много по-рентабилни като целева група.  ;)
#594
Предлагаме на вашето внимание един чудесен обзор от Forklog на случващото се на Биткойн пазарите през последните два месеца. Статията е на руски език.

---

Трансформация биткоин-рынка: Япония перехватила первенство у Китая

Китайские власти еще больше ужесточили политику по отношению к криптовалютным биржам страны, и начало 2017 года ознаменовалось чередой проверок Народным банком Китая крупнейших торговых площадок. Первопричина происходящего, в целом, ясна – Китай отчаянно борется с оттоком капитала, и настал тот самый момент, когда правительство стало всерьез воспринимать биткоин как угрозу для экономики и инструмент «отмывания» незаконных доходов.

Что ожидает биткоин в будущем? Станут ли китайские предприниматели искать более дружелюбные для биткоина юрисдикции и сохранит ли Китай статус лидера по объемам торгов? Forklog попытался разобраться в происходящем и собрал мнения и прогнозы известных деятелей мира криптовалют.

http://forklog.com/transformatsiya-bitkoin-rynka-yaponiya-perehvatila-pervenstvo-u-kitaya/
#595
Finanzen.net е най-големият германски финансов портал, а също и търговска платформа за финансови инструменти. Наскоро заложиха Биткойн сред 7-те най-важни световни валути, чийто курс спрямо еврото определят състоянието на световната икономика. Този списък е следният:

DIE WICHTIGSTEN DEVISENKURSE
Name   Kurs   +/-      %

Dollarkurs   1,0671   0,0075      0,71
Japanischer Yen   120,7800   -0,2400      -0,20
Britische Pfund   0,8540   0,0037      0,44
Schweizer Franken   1,0642   -0,0014      -0,13
Russischer Rubel   61,4516   0,8995      1,49
Bitcoin   965,3500   14,6400      1,54
Chinesischer Yuan   7,3247   0,0450      0,62

Ето хипервръзки към портала:
http://www.finanzen.net/
http://www.finanzen.net/devisen/

Да си пожелаем скоро и българските финансови портали да го направят!

#596

ЦитатОК, Нека тогава го формулираме така - частна блокверига!
Не виждам как можем реално да децентрализираме на 100% една такава система?

Не можете! Нито реално, нито нереално. Частна блокверига означава преди всичко частна собственост. Частната собственост е съвкупност от три големи групи частни правомощия: право на владение, право на ползване и право на разпореждане. Няма нищо общо с децентрализацията, за която говорим. Няма кой да ви повярва, че това е "неговата" банка при условие, че не е пълноправен акционер със съответниото право на глас, дори да изхарчите милиони за телевизионна реклама под надслов "моята банка".

ЦитатДо колкото знам блокверигата позволява анонимност и ако личността зад всеки портфейл остава анонимна в базата данни то това не би следвало да е проблем за БНБ.

Ако прочетете Закона за кредитните институции ще видите, че проблем за БНБ е както прозрачността така и анонимността. Правоимащите трябва да имат неограничен достъп до информационната система на банката, а правонямащите не трябва да имат достъп. Как ще определите тези правоимащи и правонямащи във вашата частна блокверига и дали изобщо не се губи целият смисъл от блокверига?

ЦитатПовечето големи банки в момента искат да пригодят тази технология към бизнеса си.

Напълно разбираемо е, но и напълно погрешно! Трябва да пригодят бизнеса си към технологията, а не технологията към бизнеса си! Но това може да стане само ако разбират в тънкости, за какво иде реч и какъв е целият смисъл от технологията на блокверигата?

ЦитатАз си го представям по следният начин - (потребител/айбан)/(портфейл/блокверига). Първата скоба е банковият софтуер а втората е публичният. Като връзката айбан/портфейл се извършва чрез персоналният ключ на потребителя.

Такъв персонален ключ има и сега. Нарича се ЕГН! Само трябва да докажете, че този ключ е ваш и се отварят всичките ви сметки в НЗОК, НОИ, МВР, както и банковите ви сметки.

ЦитатВеднъж влезнал със своя ключ в портфейла, потребителя има достъп и до банковият акаунт. Самата банка знае кой потребител кой айбан има но не знае кой айбан с кой портфейл е свързан. Тоест: Достъпа на потребителя до банковата му сметка се извършва еднопосочно от портфейла към сметката а не от сметката към портфейла! По този начин не се нарушава банковата тайна!?

Не виждам, какъв изобщо е смисъла всичко да е в един кюп-портфейл? Защо трябва да се свързва банкова сметка в лева с портфейл за криптовалута? Защо да не се използват две независими приложения?

Притежавате ли биткойни и ако да, в какъв портфейл ги съхранявате? Какво разбирате под ключ на портфейла? Правите ли разлика между ключ на портфейл и ключ на биткойн адрес? Струва ми се, че трябва да прочетете малко повече за асинхронната криптография и какъв е смисъла да се използва двойка таен/явен ключ за удостоверяване на самоличност!

Имате ли издаден електронен подпис и използвате ли го при Интернет банкиране? Независимо чрез какво приложение достъпвате банковата ви сметка няма начин да останете анонимен, защото банката използва вашият явен ключ за да провери съобщение подписано с вашия таен ключ. Иначе нямате достъп до банковата ви сметка.

#597
Цитат на: AlximikA - Февруари 12, 2017, 08:35:41 PM
Базата данни и софтуерът на банката ще са децентрализирани, няма да ползва централен сървър.

Не зная, какво точно имате предвид под децентрализиран софтуер, но да приемем, че има такова понятие... Липсата на сървър не прави автоматически един софтуер децентрализиран. За да е такъв той трябва да отговаря на редица други условия. Основното от които е да няма едно единствено място откъдето може да бъде спряна цялата мрежа ползваща това софтуерно приложение! Във вашия случай обаче, ако банката хлопне кепенците, спира цялата мрежа заедно с целият й "децентрализиран софтуер"!

Ако искате лиценз от БНБ базата данни няма как да бъде децентралицирана, защото в Закона за кредитните институции (над 160 страници, чел ли сте го?) има една цяла глава (глава осма) озаглавена "Банкова и професионална тайна". Там подробно е описано, кой и при какви условия има достъп до информационната система на банката. Няма кой да ви разреши да имате банкова информационна система, при която всеки желаещ ще може да прави безброй копия на базата данни на банката и да ги съхранявате на произволни места.
#598
Добре дошъл във форума, AlximikA.

Псевдонимът, който си избрал е подходящ. Това, което си нахвърлил наистина е някаква алхимична смес.  :)

Цитат на: AlximikA - Февруари 09, 2017, 05:54:44 PM
Същността на проекта е създаване на децентрализирана Интернет банка която емитира своя собствена криптовалута.

Тогава да започнем със същността на проекта. Какво разбираш под "децентрализирана Интернет банка"? На мен лично ми звучи като "децентрализирана централизация". Как смяташ да получиш лиценз от БНБ за банка без да посочиш адреса, на който ще се намира централата на банката?
#599
По електронната поща постъпи предложение от колега за създаване на банка на основата на блокверига подобна на Биткойн. Новорегистрираните членове на форума нямат право веднага след регистрацията да откриват нови теми. Причината за това ограничение е обяснена в раздел ЧЗВ: http://forum.bitcoin.bg/index.php/topic,103.0.html

Откривам настоящата тема от негово име.
#600
Има повишен интерес към разглеждането на въпроси свързани с Биткойн във висшите учебни заведения, както в чужбина така и у нас. Все повече студенти се насочват към разработването на курсови и дипломни работи свързани с цифровите валути и новите парични системи.

Откривам нарочен под-раздел и съответната тема за да прехвърля събеседването по горния въпрос от електронната поща във форума. Целта е полза да имат и други студенти, които възнамеряват да се заемат или вече разработват курсови/дипломни работи свързани с Биткойн и които в търсене на отговори ще попаднат на форума. Поставените въпроси и дадените отговори несъмнено ще са от интерес за тях.