Промяна новините на форума:

Поставихме Началото... Добре Дошли!

Main Menu
Menu

Покажи публикации

Разделът показва всички публикации, направени от този член. Имай предвид, че виждаш само публикациите, направени в раздели, до които имаш достъп.

Покажи публикации Menu

Публикации - Nikolay92

#1
Цитат на: BitcoinBG - Август 31, 2020, 12:44:42 PM
Хората, които съхраняват част от богатството си в злато или сребро и нямат никакви биткойни, също са глупави!

Това щеше да е вярно, ако биткоините (и другите криптовалути) се използваха като средство за размяна (т.е. именно като валута). За съжаление, в момента те се използват като спекулативен инвестиционен актив. Препоръчвам ти книгата на Тан Лиу "The Ponzi Factor" - писана е за това, което в момента минава за акции, но написаното в нея е вярно и за криптовалутите, по начина по който се използват в момента.
#2
Цитат на: BitcoinBG - Юли 29, 2020, 05:49:14 PM
Купуват физическо инвестиционно злато и сребро и биткойни с физическо притежание на тайния ключ! Единствената валутна двойка, която търгуват е злато/биткойн. Това ще е и най-търгуваната валутна  двойка в близкото бъдеще!

Хората, които биха купили физическо злато и сребро с инвестиционно качество (а това е предпочитаната от мен форма на спестяване), като правило са доста консервативни. Вероятността да заменят злато/сребро за нещо, което от тяхна гледна точка е цифри в база данни, е минимална до нулева.
#3
При цена на 1 биткоин пет пъти по-висока от цената на унция злато с чистота 4 деветки - не мисля, че ще се намерят много желаещи да купуват.
#4
Цитат на: BitcoinBG - Март 24, 2020, 11:28:57 AM
Парите по банкови сметки са частните пари, които банките създават и пускат в обръщени, когато дават заеми.

Даже и пари не са. Положителния баланс по сметката просто показва задължението на банката към титуляра. Задължение, което банката всъщност не е длъжна да уважи (ще ме прощавате за тавтологията) при форс мажорни обстоятелства. За справка - Кипър, 2013 или Гърция, 2015.

И не се връзвайте на гаранцията - тя всъщност е дадена от ЕЦБ и натикана в гърлото на всички централни банк в ЕС (даже и тези, които не са в еврозоната), но октомври 2018 си правеха устата да махат даже и нея (документа може и още да е на сайта им) под предлог, че всъщност гаранцията не била намалявала риска.
#5
Цитат на: BitcoinBG - Март 13, 2020, 05:06:49 PM
Може да ви използваме по някой от проектите, върху които работим!

Не си търся допълнителна работа. Особено в крипто-областта. Благодаря все пак.
#6
Цитат на: BitcoinBG - Март 13, 2020, 05:06:49 PM
Коя фондация?!

Референтната страница, от която трябва да сваляте бинарните файлове подписани с подписите на разработчиците е https://bitcoincore.org. Това е посочено дори в страницата на проекта за този портфейл в github!

Сорс-кода от https://github.com/bitcoin/bitcoin/releases

Binary-тата от https://bitcoincore.org/bin/bitcoin-core-0.19.0.1/

0.19.1 все още не беше излязъл.
#7
Всъщност положението е много, много по-лошо, отколкото повечето биткоинери си мислят.

Преди няколко седмици попаднах на инервюта, в които говорители на IRS се хвалеха как щели да замразяват и да blacklist-ват bitcoin портфейли. Което много ме озадачи -  като програмист, преди години участвал за кратко в разработката на Bitcoin Core, смятах, че това няма как да стане.

Затова си свалих сорса и започнах да го преглеждам файл по файл. Но колкото и да гледах, никъде в сорса не можах да видя основание за оптимизма, показан от американците. Бях готов да махна с ръка, и да отпиша интервютата като поредните глупости на търкалета, само дето данъчните ми звучаха твърде уверено. Затова реших да направя нещо друго - да направя reverse engineer-инг на binary-тата и да ги съспоставя със сорса.

Та свалям си Cutter-а (това е доста широко ползван софтуер за reverse, базиран на radare2), свалям binary-тата, дизасемблирах и започнах да сравнявам дизасемблирания код със C++ кода. И тук нещата взеха да стават интересни - оказа се, че има разминавания във функционалността между сорс-кода, който може да се свали от GitHub-а и exe-тата, разпространявани от Bitcoin фондацията.

Първата разлика е една таблица в повече в exe-тата - само едно поле char[80]; имената на полето и таблицата изглеждаха като случайно избрани низове, но това може и да е артефакт от дизасемблера.

Втората разлика e UDP базиран протокол за OOB message-инг, който не е част от Bitcoin протокола. Съобщенията предавани по този протокол изглежда като да се проверяваха за цифров подпис; сравнението се прави срещу набор от десетина хардкоднати public ключа. Кой държи private ключовете - вашето предположение сигурно ще е също толкова вярно, колкото и  моето. Изглежда този протокол се използва за добавяне на записи в допълнителната таблица.

По принцип няма никакви основателни причини за съществуването на тия две добавки, така че се опитах да разбера за какво точно се ползват. Още повече, че липсваха в C++ сорса, от който се предполага да build-нати binary-тата, които всеки си сваля от сайта на Bitcoin Foundation.

Оказа се, че когато се избира транзакция за включване в нов блок, за всеки един адрес, указан като input на транзакцията, се пресмята хеш (на мен ми изглеждаше като HMAC-нат SHA-256), след което се проверява дали някой от така изчислените хешове вече не е записан в допълнителната таблица. Ако да - транзакцията се връща обратно в mempool-а. Без значение каква е transaction таксата. И това се повтаря, докато транзакцията не expire-не по timeout.

От гледна точка на user-а това би изглеждало все едно транзакцията не е минала заради натоварване на мрежата с твърде много транзакции. От гледната точка на един програмист с опит това изглежда като механизъм, с който ефективно могат да се замразят amount-ите по конкретни bitcoin адреси.

Една по-подробна проверка установи, че за първи път тези допълнения са се появили във версия 0.17.1 - а тази версия я качиха на коледа 2018 година, близо два месеца след приключването на закупуването на GitHub Inc. (те притежават github сървъра, където е основния хостинг на Bitcoin Core) от Microsoft. Да, същото онова Microsoft на Бил Гейтс, което ние всички така добре познаваме и обичаме, и което е известно с това, че е склонно да прецака user-ите, ако американското правителство му подсвирне.

#8
Цитат на: AlximikA - Март 13, 2020, 09:37:54 AM
Убеден съм.

Е, мога само да ти пожелая успех ;-)
#9
Цитат на: AlximikA - Март 12, 2020, 08:57:47 PM
Заформи се прфектната бурия! Оборота на Биткойн днес проби поредният връх. Лично аз очаквам невероятно мощна експлозия в цената.

Сигурен ли си? Защото само за три дена цената се срина от близо 9K до около 5K американски.

А иначе причината за подобна волатилност е елементарна - нещо, което е било замислено да се използва именно като валута (средство за размяна) се използва за инвестиционен актив, и то такъв за краткострочни спекулации. И то по начин, не много по-различен от, примерно, daytrading-a с акции или COMEX фючърси. Явно алгоритмите по криптоборсите бая са се панирали тая седмица.
#10
Цитат на: BitcoinBG - Март 25, 2019, 04:28:33 PM
Всяка година в НАП променят виждането си що е това Биткойн и като как трябва да се осчетоводява и съответно облага с данъци.

Една чуденка - кой е толкова луд, че да рапортува на НАП, че притежава криптовалути?
#11
Нда, забелязах, че съм объркал мястото на запетаята.

BTW, един мой колега получи наскоро e-mail от втория тип пратен до оборотен адрес в mail.dir.bg. Четяхме, чудехме и се маехме, как точно се правят снимки от несъществуваща web камера. Не можахме да го измислим. А и двамата сме програмисти от 25+ години.
#12
Цитат на: BitcoinBG - Януари 26, 2020, 08:30:12 PM
Още една вариация на предното съобщение.

===

Номерът изглежда минава. По-първия адрес  - 19h6SGsyMNBcrmrTF6BzcU4cos7byPEKHf - е имало натрупани 5.296 BTC - изглежда вече са кеширани. По втория - 1LM5VLTv7p57zwwABoveAw4hPSVMcL97YX - към момента има натрупани към 6.376 BTC. Още са там.