Биткойн България - Форум

Биткойн => Технически Въпроси и Развитие => Други приложения за Биткойн портфейли => Темата е започната от: Биткойн.БГ - Октомври 29, 2018, 12:23:51 PM

Заглавие: Въпрос за наследяване на биткойни зададен на Експо Моите Пари 2018
Публикувано от: Биткойн.БГ - Октомври 29, 2018, 12:23:51 PM
Въпросът бе, как се наследяват биткойните от наследниците, когато няма банкови сметки, държавни такси, нотариални заверки и други документи използвани при наследяване на обичайните активи?

Доколкото разбрах, затруднението според задаващия въпроса идва от там, че е много трудно или даже невъзможно да се разбие паролата и преодолее защитата на биткойн портфейла съдържащ тайните ключове позволяващи да се предадат биткойните във владение на наследниците, ако тези ключове или пароли не са предварително известни на държавен орган, както е при наследяването на обичайните финансови активи. Тогава не разбрах затруднението довело до този въпрос и не отговорих задоволително. Надявам се, че сега по-добре разбирам точно, какъв е бил въпроса и ще се постарая да отговоря по-разбираемо.

Може би предварително трябва да се знае, че съществува механизъм за въстановяване на портфейл дори ако изцяло поради някаква причина загубите достъп до портфейла. Ако си инсталирате биткойн портфейл ще видите, че още при първото влизане и създаване на нов портфейла на екрана излизат 12 или 24 думи, които трябва да запишете някъде и да ги пазите така, че никой друг освен вас да не ги знае. Тази парола /или фраза, защото се състои от много думи/ е тъй наречената посявка при степенуваните предопределени портфейли. Предопределени са, защото точно определена фраза опредеделя точно определен основен таен ключ, от който на степени като ветрило се възпроизвеждат милиарди точно определени различни биткойн адреси, всеки от които може еднократно да ползвате при всеки нов входящ биткойн превод. Дали думите са 12 или 24 няма особена разлика за безопасността. При 24 думи се взема една част от всяка дума при захранване на алгоритъма за изчисляване на таен ключ, а при 12 думи се вземат две части от думата. Въпрос на избран стандарт. Хардуерните портфейли обикновено избират стандарта с 24 думи, а портфейлите на електронни устройства обикновено избират стандарта с 12 думи. Алгоритъмът е стандарт. Ако вкарваш едно и също нещо ще излиза едно и също нещо! Ако вкарваш случайни числа ще излизат случайни ключове и съответно адреси!

Когато възникне положение, че нямате достъп до портфейла, трябва да си свалите приложението отново и при първото влизане да изберете опцията възстановяване на портфейл. В 12-те или 24-те полета в точно определен ред трябва да запишете думите от посявката. Тогава портфейлът възстановява основният таен ключ и дава достъп до милиардите производни частни ключове на отделните биткойн адреси съдържащи неизхарчени биткойни.

Ако портфейлът е много стар и ако искате вашите наследници да не останат на сухо, просто трябва да прехвърлите биткойните си в по-нов портфейл поддържащ стандартите BIP32/BIP39/BIP44 позволяващи възстановяване на основен таен ключ от фраза-посявка. До колко е сигурно, че никой не може да отгатне посявката?

При посявката от 24 думи имате списък от 2048 думи, от които на случаен принцип се избират 24 думи. Все едно някой да играе на тото 24 от 2048. Обаче, за разлика от обикновеното тото, когато в сферата се бъркат числата и се вадят не е достатъчно само да се улучат тези 24 числа! Трябва да се улучи и последователността в която са изтеглени!!! Ето защо вероятността някой да познае вашата фраза от 24 думи се измерва с числа от сорта на 1 на 2^256 на /256-та степен/. Такива числа са съизмерими с числото, което може да покаже възрастта на Вселената измерена в милисекунди! Дет се вика, пожелаваме късмет на търсачите на цифрови съкровища търсещи, в коя точно милисекунда от възрастта на Вселената е скрито нашето малко съкровище!

Знаейки всичко казано по-горе, да предположим, че вместо 12 или 24 думи, имате 12 или 24 златни или сребърни монети съхранявани на тайно място. Как ще се погрижите вашите наследници да ги наследят без държавна помощ? По същият начин трябва да се погрижите и за биткойните, с някои много малки разлики!

Изрязвате 12 или 24 етикетчета в зависимост от броя на монетите. Номерирате ги в поредни числа и записвате съответните поредни думи от посявката. Залепяте ги здраво върху монетите и вземате мерки никоя от монетите да не се изгуби. Никой друг освен вас да не може да чете или снима етикетите на монетите, когато всички монети са на едно място! С един изстрел 2 заека... Диверсификация на активите убежища и хранилища на стойност и в аналоговия и в цифровия свят - физическо инвестиционно злато или сребро и биткойни!

За да не живеете в постоянен страх дали нещо не сте объркали, дали правилно сте записали думите или дали не сте им разменили местата, задържително е да изрепетирате възстановяване на портфейл още в самото начало преди да сте го използвали! Създайте нов портфейл и внимателно в пълна самота и без излишни електронни устройства около вас и без да ги четете на глас, ги запишете на ръка на лист. Запишете си първите 4-5 и последните 4-5 символа на първия показан на екрана биткойн адрес, когато натиснете бутона за получаване на биткойни. Напълно изтрийте портфейла все едно че сте го загубили безвъзвратно. След това наново свалете същото или някое друго приложение, което използвате за портфейл пъддържаш същите стандарти, но този път след като влезете в портфейла изберете опцията възстановяване на портфейл. Внимателно и търпеливо въведете съответните думи в съответните текстови полета. Когато свършите и влезете в портфейла и натиснете бутона за получаване на екрана трябва да излезе същият биткойн адрес, чийто първи и последни 4-5 символа сте си записали преди да го "изгубите". Едва тогава може да сте напълно уверен, че посявката е правилно записана и възстановяването работи безотказно.

Надявам се, че това отговаря на въпроса, защо нотариалните заверки и държавните такси при наследство в случаят са меко казани безсмислени и защо не е необходимо държавен орган да има достъп до тайните ключове за да съдейства на наследниците!
Заглавие: Re: Въпрос за наследяване на биткойни зададен на Експо Моите Пари 2018
Публикувано от: Dr. Chaos - Ноември 01, 2018, 11:36:11 PM
Страхотна тема. Много често юристи го задават този въпрос. Но елегантно нещо, като Биткойн съответно позволява множество възможности за планиране на унаследяването. Да призная и аз трябва да го направя, важно нещо е.

За щастие нямаме нужда от държавата. Казвам за щастие, защото държава не разпознава всички отношения между хората. Или трябва да са кръвни, или договорни (брачен договор). Какво се случва, ако съм с партньор цял живот, но не сме сключили договор пред служител на гражданското състояние ? В такъв случай аз сам съм отговорен да планирам наследството си. В общи линии Биткойн е тва, сам си отговаряш за всичко, няма оплакване и кой да те "защити", но пък си напълно свободен.

Трябва обаче да се признае, че много хора се страхуват от поемане на отговорност. Това го забелязах, когато обяснявах на близки хора принципните положения в Биткойн и колко е важно да си пазят посявката, да си сменят адресите и пр. Та от тази гледна точка не всички успяват да схаван свободата и отговорността или може би я схващат но ги притеснява.

Наследяването е много важна част от човешкия живот (щот не е вечен) и планирането е изцяло и само в активното отношение на хората, които пестят в биткойн и притежават биткойн. Поради това, че не им е леснот на хората има некакви решения вече, така по-смилаеми до потребителите на мрежата.

Това е един пример за планировка на наследство (на английски е): https://thirdkey.solutions

Това пък е много готин проект за сигурност (пак на английски): https://thirdkey.solutions

В първия проект мисля участва Антонопоулос, а във втория Джеймс Лоп.

В общи линии са си многостранни подписи, като сделка и решение.